Zaczyna się wiele lat przed wystąpieniem objawów. Dokładna przyczyna tej choroby jest nadal nieznana. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i jest wyższe w przypadku kobiet. Choroba Alzheimera to temat kolejnej „Środy z Profilaktyką” - edukacyjnej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia.

Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2. Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, każdego roku w Polsce mamy ponad 100 tys. nowych pacjentów z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2022 roku 357 tys., z czego 70 % chorych stanowiły kobiety.

Wsparcie dla chorego i opiekuna

– Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki, gra w karty, planszówki i rozmowa, rozmowa, rozmowa. Nie izolujmy się i nie izolujmy swoich seniorów – mówi w materiale filmowym dr Dagmara Wiewiórkowska-Garczewska, geriatra, internista z Centrum Opieki Geriatrycznej Pomorskiego Centrum Reumatologicznego.

Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia? Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ

Narodowy Fundusz Zdrowia we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera opublikował także poradnik dla opiekuna Opieka nad chorym na Alzheimera.

W raporcie NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne przeczytasz o:

  • czynnikach ryzyka choroby Alzheimera,
  • epidemiologii choroby,
  • lekach stosowanych w leczeniu i kosztach leczenia,
  • refundacji wyrobów medycznych.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

Zachęcamy do obejrzenia i lektury materiałów edukacyjnych oraz szerokiej dystrybucji z informacją o cyklu NFZ. W każdy poniedziałek publikowany jest na Twitterze NFZ oraz na Facebooku Akademia NFZ post zapowiadający temat „Środy z Profilaktyką”.