UM Lublin: 3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej

2 min czytania

Już 9 sierpnia rozpocznie się 3. edycja Lubliner Festiwal — Festiwalu Kultury Żydowskiej. Przed nami ponad 50 wydarzeń, podczas których zanurzymy się w nie tak odległą, żydowską przeszłość Lublina.

Główną osią Lubliner Festival jest muzyka, dzięki której już po raz trzeci zetkniemy się z żydowską kulturą i tradycją niegdysiejszych sąsiadów i przyjaciół. W programie znalazło się 10 koncertów, a pierwszy z nich usłyszymy 9 sierpnia — podczas otwarcia festiwalu. Będzie torecital Z Rishon LeZion do Lublina” w wykonaniu Olgi Mieleszczuk która przyjedzie specjalnie dla lubelskiej publiczności z Izraela. Ponadto na festiwalowych scenach wystąpią m.in. Magdalena i Mirosław Czyżykiewiczowie , Symcha Keller (który zaprezentuje nowy album), Monika Chrząstowska oraz zespoły: Shofar (Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński, Paweł Szpura), Klezmafour , Propabanda i Berberys. Podczas tegorocznej edycji nie mogliśmy przemilczeć wydarzeń rozgrywających się tuż za naszą wschodnią granicą. W Filharmonii Lubelskiej koncertem Oj letily dyki gusy” w wykonaniu Roxany Vikaluk wyrazimy swoją nieugiętą solidarność z narodem ukraińskim.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert Tango uliczne z Gang Tango” połączone z pokazem tanecznym w wykonaniu Anny Iberszer i Piotra Woźniaka. Artyści zaproszą też uczestników do wspólnej milongi. Tango to także główny temat koncertu finałowego Tango mych marzeń i snów”. 14 sierpnia w Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim obok Kuby Badacha, Anny Dereszowskiej i innych muzyków, na scenie pojawią się też znani z telewizyjnych ekranów mistrzowie tańca Anna Głogowska i Rafał Maserak oraz wspomniani Anna Iberszer i Piotr Woźniak. Ci ostatni zapraszają także na taneczne warsztaty.

Lubliner Festival to nie tylko muzyka. Lekcje kuchni izraelskiej poprowadzi Malka Kafka właścicielka warszawskiej sieci restauracji Tel Awiw. Będą też zajęcia plastyczne (dla dzieci), warsztaty klezmerskie oraz ruchowo-taneczne inspirowane izraelskimi technikami ruchu, a także szybki kurs samoobrony dla kobiet, który w zeszłym roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

W ramach programu przewidziano zwiedzanie żydowskiego Lublina meleksem. Przewodnicy oprowadzą też po starym cmentarzu żydowskim przy ul. Kalinowszczyzna, Jesziwie Mędrców Lublina przy ul. Lubartowskiej czy Muzeum na Majdanku. W byłym nazistowskim obozie na Majdanku odbędzie się jak co roku Ceremonia Pamięci.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Na warsztaty oraz zwiedzanie nie obowiązują zapisy.

3. Lubliner Festival — Festiwal Kultury Żydowskiej
9-14 sierpnia 2022

Szczegóły i pełny program: lublinerfestival.pl

Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/3-lubliner-festival-festiwal-kultury-zydowskiej,3531,41,1.html

Autor: krystian