Chcesz założyć aparat ortodontyczny w Lublinie? Sprawdź, z czym to się w wiąże i gdzie się udać

Każdy marzy o pięknym uśmiechu. Niezależnie od wieku czy płci chcemy wyglądać pięknie. Zęby często jednak lubią płatać figle i nie rosną tak, jakbyśmy tego chcieli. Wiele osób cierpi na wady zgryzu, jednak istnieją sposoby na skuteczne leczenie. Aby cieszyć z pięknych zębów, warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne. Dobrze dobrany aparat ortodontyczny na zęby potrafi zdziałać cuda. Jeśli chcesz poprawić swoje uzębienie, poszukaj odpowiedniego ortodonty. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wygląda leczenie ortodontyczne. Jak również ile trwa i dlaczego w Lublinie warto skorzystać z oferty gabinetu Idealmedortodonta Lublin

Jak przebiega leczenie wad zgryzu aparatem ortodontycznym

Leczenie ortodontyczne to proces dość długi. Jednak efekty na, które można liczyć, bywają spektakularne. Odpowiednio dobrany aparat na zęby potrafi wyprostować nawet najbardziej krzywy zgryz. Z jakich etapów składa się więc leczenie?

Wywiad z pacjentem przez założeniem aparatu

Każde leczenie rozpoczyna się od wywiadu lekarza z pacjentem. Podczas niego lekarz zapoznaje się z problemem pacjenta. Skąd się wziął i czy występują u pacjenta różne mające niekorzystny wpływ nawyki. Wywiad łączy się z dokładnymi oględzinami jamy ustnej, aby lekarz mógł dobrze poznać rodzaj wady zgryzu. Jednocześnie dokonuje oględzin stanu jamy ustnej.

Zaproponowanie pacjentowi konkretnego leczenia

Po zapoznaniu się ze stanem zębów pacjenta lekarz przedstawią swoją propozycję leczenia. Najczęściej leczenie jest wieloetapowe wymagające użycia różnych aparatów. Szczególnie jeśli występuje kilka różnych wad zgryzu, które mogą negatywnie na siebie oddziaływać. Przed rozpoczęciem leczenia pacjent może zostać skierowany na inny zabieg. Może to być np. usunięcie ósemek, lub zabiegi czyszczące.

Założenie aparatu ortodontycznego

Po zgodzie pacjenta na zaproponowane leczenie można przystąpić do założenia aparatu. W zależności od rodzaju aparatu proces ten może wyglądać różnie. W przypadku najczęściej spotykanego aparatu gdzie siłą prostującą są metalowe łuki. Założenie aparatu polega na przyklejeniu na zębach specjalnych zamków.

Wizyty kontrolne oraz zdjęcie aparatu ortodontycznego

Każe leczenie ortodontyczne, wymaga okresowych wizyt kontrolnych. Podczas nich lekarz dokonuje oględzin zamków i całego aparatu. Wymienia również metalowe łuki aparatu na mocniejsze tak, aby leczenie posuwało się naprzód. Wizyty kontrolne mogą odbywać co ok. 6 tyg. W przypadku aparatów ruchomych może to być rzadziej. Czas trwania leczenie, może zależeć od wielu czynników. Zazwyczaj jest to od 1,5 do 2 lat. Proces zdejmowania aparatu stałego jest szybki i bezbolesny. Lekarz zdejmuje łuk oraz odkleja zamki.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wyróżnić możemy kilka rodzajów aparatów ortodontycznych. Głównie dzielimy je na aparaty stałe j aparaty zdejmowane. Konkretny aparat na zęby dobierany jest dobierany jest przez lekarza pod rodzaj wady zgryzu pacjenta. W ofercie klinik ortodontycznych jest wiele aparatów. Jedna zawierają metalowe łuki i inne elementy a inne są tylko nakładkami. Wyróżniamy następujące rodzaje aparatów na zęby:

  • Aparaty Invisalign – przezroczyste nakładki na, zęby niewidoczne gołym okiem.
  • Aparaty metalowe, ligaturowe – metalowy łuk przymocowany jest za pomocą gumek.
  • Aparaty metalowe, samoligaturujące – zamki na zębach posiadają specjalne klapki przytrzymujące łuk.
  • Aparaty czynnościowe, ruchome – do leczenia zaburzeń w relacji szczęka-żuchwa.

Gdzie w Lublinie szukać ortodonty

Wiesz już, jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym. Jeśli jesteś z okolic Lublin i szukasz odpowiedniego ortodonty sprawdź ofertę kliniki Idealmed. Możesz liczyć w niej na profesjonalne leczenie ortodontyczne swoich wad zgryzu. Doświadczeni lekarze dobiorą odpowiedni aparat na zęby dla ciebie lub twoich dzieci.