UM Lublin: Land Art na granicy | 1118 września 2022
Warsztaty Kultury w Lublinie zapraszają do udziału w plenerowym programie edukacyjnym dla osób zainteresowanych sztuką i naturą. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu land artów, ale nie masz jeszcze doświadczenia, to wydarzenie stworzone jest właśnie dla Ciebie!
Uczestnicy wyjazdu będą działać w obszarze artystycznym, w którym tłem jest przestrzeń ziemi i środowisko naturalne. Miejscem warsztatów będą Stawki k. Włodawy, położone na lewym brzegu Bugu, przy granicy z Białorusią, niewielkie i niezwykle urocze pod względem przyrodniczym i krajobrazowym. Grupa warsztatowa będzie pracować z Janem Sajdakiem, tworząc interwencje artystyczne w środowisku naturalnym. Wytwory pracy będą w całości ekologiczne, a pozostawienie ich upływowi czasu i działaniu natury jest integralną częścią projektu. Całość zwieńczona zostanie wspólną prezentacją prac plenerowym wernisażem z udziałem publiczności.
Warsztaty będą miały na celu ćwiczenie wyobraźni uczestników poprzez działania artystyczne w naturalnej przestrzeni. Naszym podstawowym, acz nie jedynym materiałem będzie wiklina. Jest to jeden z moich głównych środków ekspresji, materiał, który znam, czuję i mam na niego temat wiele przemyśleń. Pokażę więc podstawowe sploty, sposoby pracy z wikliną, opowiem o tym materiale (wikliny będziemy mieli spory zapas). Głównym punktem naszego skupienia nie będzie jednak ten konkretny materiał, ale zagadnienie kompozycji artystycznych interwencji w naturalnym krajobrazie. Będziemy mieli do dyspozycji spory, zróżnicowany teren od otwartego pola, przez świetlisty park po gęsto zarośnięty lasek. Każdy wykona własny, indywidualny projekt. Zależy nam na procesie doświadczeniu twórczym, namyśle, zmierzeniu się z nowym zagadnieniem. Będziemy mieli w sumie tydzień, więc czasu nie tak dużo, ale mam nadzieję, każdy wyniesie z naszych warsztatów cenne doświadczenia mówi Jan Sajdak, prowadzący warsztaty.
Jan Sajdak urodził się w 1987 r. W 2016 r. obronił z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. A. J. Pastwa na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki, eksperymentuje. Trzykrotnie uczestniczył w Festiwalu Land Art: w Starym Bublu oraz pod Babią Górą. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym obszarem jego ekspresji jest Land art sztuka stworzona z naturalnych materiałów i umieszczana pod gołym niebem, w harmonii z otaczającym krajobrazem. Od lat rozwija swoje projekty plecionych, nadrzewnych gniazd dla ludzi.
Informacje praktyczne
Gdzie: Stawki k. Włodawy
Kiedy:
- 11 września (niedziela) przyjazd uczestników
- 1216 września (poniedziałekpiątek) warsztaty
- 17 września (sobota) wernisaż, spotkanie podsumowujące projekt
- 18 września (niedziela) wyjazd
Zapisy: przez formularz online dostępny na stronie warsztatykultury.pl, formularz będzie otwarty od 1 do 22 sierpnia, o przyjęciu na wydarzenie decyduje sposób odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu. Do udziału zapraszone są osoby pełnoletnie, udział w projekcie jest bezpłatny.
Organizatorzy zapewniają:
- noclegi w pokojach kilkuosobowych z dostępem do łazienek;
- wyżywienie: śniadanie, obiad, kolacja oraz dostęp do kuchni;
- materiały i narzędzia.
We własnym zakresie:
- transport;
- ubrania robocze.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/kultura/informacje/wiadomosci/land-art-na-granicy-1118-wrzesnia-2022,3532,41,1.html
Autor: krystian