Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Jak urządzić małe mieszkanie aby można było wygodnie z niego korzystać?

Badania pokazują, że w Polsce około 40% osób zamieszkuje lokale przeludnione. Wielu z nas zmuszonych jest korzystać z mieszkań, które mają powierzchnię nieprzekraczającą 40 metrów kwadratowych. Każde takie małe mieszkanie, trzeba odpowiednio urządzić, żeby móc z niego później wygodnie korzystać.

Jakie problemy występują przy urządzaniu małych mieszkań?

Gdy stoimy przed perspektywą urządzania mieszkania zwykle jesteśmy pełni zapału i w wyobraźni snujemy sobie wizję pięknych wnętrz. Wszystko jest dobrze dopóki jesteśmy na etapie śledzenia internetowych inspiracji wnętrzarskich czy wstępnego oglądania mebli w sklepach. W momencie gdy przychodzi do wyboru konkretnych sprzętów czy mebli, posiadacze małych mieszkań bardzo szybko orientują się, że wiele wymarzonych rozwiązań nie da się zrealizować, bo po prostu się one nie zmieszczą. Planowanie małych mieszkań jest sporym wyzwaniem. Jeśli więc ktoś nie czuję się mocny w tym obszarze, zawsze może skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Jak rozsądnie planować małe mieszkania?

W małych mieszkaniach warto korzystać ze wszystkich tych rozwiązań, które sprawiają, że powierzchnia wygląda na optycznie większą. Chodzi tu przede wszystkim o to, by wnętrza malować na jasne i zimne kolory oraz stosować na ścianach lustra. W małych mieszkaniach nie należy też przesadzać z dekoracją okien, gdyż tutaj najlepiej sprawdzają się rozwiązania minimalistyczne, takie jak rolety żaluzje czy plisy. Przy małej powierzchni w pokojach należy też rezygnować z dużych i masywnych mebli takich jak szafy wolnostojące, fotele czy rozłożyste kanapy. Na szczęście współczesny rynek oferuje nam cały szereg rozwiązań dostosowanych do małych powierzchni. Mówimy tutaj o meblach i urządzeniach typu slim. Do małego mieszkania możemy więc kupić kanapę z funkcją spania, piekarnik który jednocześnie zawiera w sobie kuchenkę mikrofalową czy pralko-suszarkę do łazienki. Gdy urządzamy małe mieszkanie z całą pewnością warto korzystać z mebli tworzonych na indywidualne zamówienie. Sprawdzą się one nie tylko w kuchni i przedpokoju ale także w łazienkach i salonach. Jeśli ktoś urządza kawalerkę i brakuje mu miejsca do przechowywania to powinien postawić na meble na wymiar w salonie. Gdy salon jest połączony z kuchnią można sprytnie zaaranżować meble w ten sposób, że te znajdujące się w salonie będą stanowiły naturalne przedłużenie zabudowy kuchennej. Bardzo dobrze sprawdzi się także regał komorowy, który jest łatwy w montażu i pozwala na doskonałe zorganizowanie przestrzeni. Zależnie od potrzeb mogą tam znaleźć się półki na książki, zamykane szafki, szuflady czy kosze na drobiazgi. Regał komorowy sprawdzi się idealnie, gdy w pokoju potrzebujemy wydzielić odrębną przestrzeń do pracy.

W małych mieszkaniach nie należy też przesadzać z ilością ozdób i dodatków. Należy zrezygnować z ustawiania dużej liczby kwiatów domowych czy stosowania zbyt wielu ozdobnych faktur na bieżnikach, poszewkach i obrusach. W takim mieszkaniu zdecydowanie wystarczy jedna galeria zdjęć rodzinnych na ścianie, zamiast wieszania licznych ozdób w różnych stylach. Podobnie warto postąpić z oświetleniem, gdzie w wielu wypadkach zupełnie wystarczające będzie zastosowanie oświetlenia punktowego w suficie.