Jeśli w najbliższym czasie planujesz założyć własną małą firmę i otworzyć np. pawilon handlowy, kawiarnię lub sklep, to powinieneś zwrócić uwagę na tzw. budynki modułowe. Budowa takich budynków jest szybka i łatwa, co jest oczywiście ich wielką zaletą.
Zalety i cechy konstrukcyjne pawilonów modułowych
Aby zainstalować konstrukcję modułową, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na prowadzenie prac ziemnych. Nie ma też potrzeby budowania fundamentów, gdyż do takich konstrukcji wystarczy płaska przestrzeń, pokryta warstwą tłucznia lub piasku o grubości około 20 centymetrów.
Koszt budowy pawilonu modułowego jest znacznie niższy niż podobnej konstrukcji wykonanej w technologii konwencjonalnej. Głównymi zaletami takich konstrukcji są trwałość i wysoka jakość. Aby stworzyć optymalne warunki do postawienia pawilonu modułowego, należy najpierw zrozumieć, czym on jest.
Pawilon modułowy, często nazywany konstrukcją blokowo-kontenerową lub panelową, to konstrukcja z podstawą w postaci metalowej ramy pokrytej specjalnymi panelami. Panele z tworzywa sztucznego lub metalu są zwykle używane zarówno do wykończenia wewnętrznego, jak i zewnętrznego. Szkielet konstrukcji jest tworzony z kanałów, rur i metalowych narożników.
Jedną z głównych zalet pawilonów modułowych jest ich prostota w projektowaniu. Zwykle składają się one z dużej liczby sekcji lub modułów. Optymalny układ może być wykonany z uwzględnieniem potrzeb klienta. Wielkość pawilonu modułowego może się różnić.
Powierzchnię użytkową pawilonu modułowego można zwiększyć poprzez dodanie kondygnacji. Innymi słowy, można tworzyć dwu-, a nawet trzykondygnacyjne konstrukcje, składające się z wielu modułów. Takie pawilony montuje się za pomocą specjalnych opasek. W razie nagłej potrzeby transportu konstrukcji, można ją łatwo zdemontować i ponownie zamontować w nowym miejscu.
Główne cechy i właściwości konstrukcji
Budownictwo modułowe obecnie jedną z najbardziej efektywnych, popularnych i lubianych metod budowlanych. Takie konstrukcje nie tylko w pełni spełniają wszelkie obowiązujące wymogi przeciwpożarowe i sanitarne, ale także są odporne na wszelkie oddziaływania atmosferyczne, co jest kolejnym plusem przemawiającym na ich korzyść.
Pawilony modułowe mogą być opcjonalnie wyposażone w okna, bramy podnoszone i wszystkie niezbędne środki komunikacji, a także ocieplone wysokiej jakości materiałem termoizolacyjnym. Dodatkowo można zainstalować system wentylacyjny, sanitariaty i wszelkie inne urządzenia. Nowoczesne pawilony modułowe mogą być wykorzystywane zarówno do przechowywania produktów spożywczych, jak i różnych towarów przemysłowych. W tym celu wyposaża się je w gabloty, regały, półki i inne konstrukcje handlowe.
Budowa pawilonów modułowych odbywa się w ściśle określonej kolejności. W pierwszej kolejności wybierany jest optymalny projekt, a następnie według niego tworzony jest moduł. Wszystkie elementy dostarczane są bezpośrednio na plac budowy. Ostatnim etapem jest montaż pawilonu modułowego i przekazanie go do użytkowania przez klienta.