Czym jest mirin w kuchni japońskiej?

Kuchnia orientalna z dnia na dzień rozprzestrzenia się po całym świecie. Jej różnorodność smaków i kombinacja różnych sosów zachwyca najbardziej wykwintne podniebienia, nawet w regionie zachodnioeuropejskim. W tym artykule przedstawiamy Wam informacje na temat niezastąpionego składnika. Czytaj dalej i dowiedz się czym jest mirin w kuchni japońskiej i do czego służy?

Czym jest mirin?

Mirin jest słodkim płynem produkowanym przez fermentację ryżu. W procesie fermentacji jest on mieszany z grzybem (kōjikin). Jest to rodzaj wina ryżowego, bardzo podobnego do sake, ale o mniejszej zawartości alkoholu. Wiele osób myli go nawet z octem ryżowym.

Substytut sosu mirin

Sos Mirin, który jest dobrze znany w kuchni japońskiej, można również zastąpić sake. W tym przypadku, jeśli nie masz własnego sosu mirin, możesz użyć sake, dodając do niego około 250 gramów cukru. Innym zamiennikiem sosu mirin jest "mirin-fū chōmiryō", co oznacza "przyprawę w stylu mirin". Jako zamiennik stosuje się mirin, o bardzo niskiej zawartości alkoholu (zaledwie 1%), który jest produkowany z dodatkami i niewielką ilością syropu skrobiowego. Niemniej jednak każda szanująca się restauracja sushi używa sosu mirin zamiast substytutów.

Jak powstaje mirin?

Aby przybliżyć Ci, czym jest sos mirin, możemy powiedzieć, że jego spożycie jest bardzo pradawne i przypuszcza się, że na początku był robiony jako miód pitny, który z biegiem lat poprawiał swój smak. Obecnie jest to główny składnik do przygotowania oleju sezamowego i sosu sojowego, dwóch sprzymierzeńców kuchni azjatyckiej.

Do jego produkcji używa się tylko trzech składników: ryżu, shōchū i kōjikin. Shōchū to destylowany napój alkoholowy wytwarzany z ryżu, pszenicy lub ziemniaków. Kōjikin, znany również jako aspergillus oryzae, jest rodzajem grzyba, który rośnie na ugotowanym ryżu, tworząc zarodniki. Kōjikin jest również używany do fermentacji soi, która jest używana do produkcji sosu mirin. Proces ten trwa kilka miesięcy, w czasie których mirin dojrzewa i nabiera słodkiego smaku. Jednak niektórzy ludzie zastępują shōchū sake. Na koniec mirin nabiera złotego koloru, ma konsystencję syropu i naturalną zawartość alkoholu do 15%, dlatego nie jest stosowany jako napój, lecz jako przyprawa.

Zobacz także: Na stronie https://goldsushi.pl/sushi-tarchomin/ znajdziesz menu warszawskiej restauracji sushi - dowiedz się więcej.

Do czego służy mirin?

Marynowanie mięsa i ryb: dzięki zawartości alkoholu, w niektórych przepisach używa się go do marynowania mięsa i ryb, z dodatkiem niektórych przypraw.

Neutralizuje zapach ryb: mirin jest również używany do zrównoważenia aromatu ryb. Jednak zawartość alkoholu w tym napoju może negatywnie wpływać na smak tych potraw, dlatego zaleca się jego lekkie podgrzanie przed użyciem.

Należy go również wcześniej podgrzać w celu przygotowania sunomono i amenomo. W przypadku innych japońskich potraw, takich jak nabemono, nie jest konieczne wcześniejsze podgrzewanie mirinu, ponieważ samo gotowanie pomaga zredukować zawartość alkoholu. Jednak w niektórych regionach Japonii sposób przygotowania jest zazwyczaj inny. Na przykład w regionach Kanto używa się go w stanie naturalnym, podczas gdy w Kansai przeprowadza się wspomniany wyżej proces odparowywania alkoholu.

Do przyrządzania sosów: mirin jest niezbędnym składnikiem do przygotowania sosów stosowanych w niektórych japońskich przepisach. Wśród tych sosów są między innymi: yakitori, teriyaki, tentsuyu. Mirin nadaje tym sosom charakterystyczny glazurowany wygląd i słodki smak.

Jako składnik w innych przepisach: jest używany w innych japońskich przepisach, takich jak buliony donburi i mentsuyu. Temu ostatniemu towarzyszy zwykle danie z makaronem.