Burze w Lubelskiem 8 i 9 lipca Strażacy interweniowali ponad 130 razy

Burze w województwie lubelskim dały się we znaki mieszkańcom i służbom ratunkowym. W ciągu dwóch dni strażacy interweniowali ponad sto razy, a ewakuacje harcerzy pokazały, jak ważne jest szybkie reagowanie na zagrożenia pogodowe.
- Akcja ratunkowa w województwie lubelskim po gwałtownych burzach
- Ewakuacja harcerzy w powiatach świdnickim, łukowskim i tomaszowskim
Akcja ratunkowa w województwie lubelskim po gwałtownych burzach
W dniach 8 i 9 lipca 2025 roku region lubelski zmagał się z intensywnymi burzami, które spowodowały liczne szkody i utrudnienia. Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych nie mieli chwili wytchnienia – tylko pierwszego dnia podjęli aż 116 interwencji. Najczęściej usuwali powalone drzewa i konary blokujące drogi, a także zabezpieczali uszkodzone dachy budynków mieszkalnych i gospodarczych.
Pomimo powagi sytuacji, na szczęście nikt nie ucierpiał. Woda zalewała posesje i piwnice, co wymagało kilkukrotnego wypompowywania przez strażaków. Najwięcej pracy mieli ratownicy w powiatach hrubieszowskim, tomaszowskim, zamojskim oraz lubelskim.
Ewakuacja harcerzy w powiatach świdnickim, łukowskim i tomaszowskim
Burze wymusiły także podjęcie trudnej decyzji o ewakuacji części obozów harcerskich działających na terenie województwa. Spośród 12 zgłoszonych placówek, pięć zostało ewakuowanych – łącznie ponad 180 osób, w tym 148 harcerzy oraz 32 opiekunów. Część grup została bezpiecznie przetransportowana przy wsparciu strażaków PSP i OSP, zwłaszcza w powiecie świdnickim oraz częściowo w łukowskim.
Trzy obozy z powiatu tomaszowskiego przeprowadziły ewakuację samodzielnie. Decyzja ta okazała się słuszna – podczas wizytacji strażacy zauważyli powalone drzewa na terenie jednego z ewakuowanych obozów, co mogło stanowić realne zagrożenie dla uczestników.
Tak sprawna organizacja działań ratunkowych świadczy o dużym zaangażowaniu zarówno służb, jak i samych organizatorów obozów, którzy priorytetowo traktują bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
Na podst. WSP w Lublinie
Autor: krystian