Integracja, nowe-międzyszkolne znajomości, zapoznanie z etapami SBO, omówienie zasad powołania Szkolnego Zespołu Roboczego oraz pisania regulaminu Szkolnego Budżetu Obywatelskiego - z tym zmierzyli się przedstawiciele 20 placówek oświatowych, które będą realizować Szkolne Budżety Obywatelskie w roku szkolnym 2023/2024. Dziękujemy za zaangażowanie i wymianę pomysłów.
15 maja 2023 r. w Galerii Labirynt i 19 maja 2023 r. w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka omówione zostały:
- idea Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO) oraz pomysły, na to jak może on przebiegać w szkole,
- etapy Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem 2 pierwszych: powołania szkolnego zespołu roboczego oraz tworzenia regulaminu SBO w szkole/placówce/ośrodku.
W spotkaniach uczestniczyli uczniowie i uczennice, kadra pedagogiczna oraz administracyjna szkół i ośrodków. Ich celem była integracja, wspólne przygotowanie się do procesu tworzenia, wybierania i realizowania inicjatyw społeczności szkolnych. Uczestnicy i uczestniczki spotkań mieli również okazję do zapoznania się z innymi projektami realizowanymi w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023, m. in. Miejskim Aktywatorem Młodzieżowym.
W III edycji uczestniczą zarówno nowe szkoły, jak i te które już realizowały u siebie SBO. Daje to możliwość wymiany doświadczeń oraz pomysłów na działania.
Część szkoleniowa realizowana jest wspólnie z Fundacją Pole Dialogu, natomiast działania integracyjne, wsparcie mentoringowe oraz wolontaryjne z Fundacją Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży "Teatrikon".
Konkurs Rozwój samorządności uczniowskiej w Lublinie - Szkolne Budżety Obywatelskie – trzecia edycja realizowany jest w ramach inicjatywy bilateralnej "Młodzież dla Miasta, Miasto dla Młodzieży – projekty i inicjatywy angażujące i włączające lokalne społeczności", finansowanej ze środków Funduszy EOG i Funduszy Norweskich.