Wiosenne porządki w ogrodzie - jak się do tego zabrać?

Porządkowanie ogrodu na wiosnę powinno się rozpoczynać w momencie, gdy całkowicie minie już okres mrozów. Czas ten jest szacowany w większości przypadków pod koniec marca. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od ściągnięcia osłon, które działały ochronnie na rośliny podczas występowania zimy. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie, aby zrobić to w dzień, który będzie wilgotny oraz bezwietrzny. 

Przeprowadzanie wiosennych porządków w ogrodzie - im później, tym lepiej

Oczywiście jak powszechnie wiadomo, wszystko ma swój czas. Okres zimowy jest przede wszystkim od patrzenia na nasz ogród przez okno, ale również jest to czas zachwycania się strukturą ogrodu oraz wszelkich szkieletów zaschniętych bylin. Okres zimowy jest również od tego, by móc ponownie zatęsknić za uprawą roślin oraz krzewów, a także by móc w odpowiedni sposób zregenerować skórę naszych dłoni. Aż w końcu przychodzi ten radosny okres, w którym natura budzi się do życia i jest to równocześnie czas, w którym powinniśmy przeprowadzić rzetelne porządki w ogrodzie.

Czyszczenie powierzchni

Czyszczenie powierzchni w ogrodzie jest jedną z priorytetowych kwestii. Do skutecznego czyszczenia powierzchni niezwykle pomocna będzie przede wszystkim myjka ciśnieniowa, która w sposób o wiele bardziej uproszczony będzie w stanie oczyścić chodniki w ogrodzie, ale również sam taras. W tym celu nie należy zapominać o tym, aby w odpowiedni sposób usunąć wszelkie chwasty, które często wrastają między różnorodne elementy nawierzchni. Z kolei do odpowiedniego umycia tarasu należy zastosować taki detergent, który będzie przeznaczony wyłącznie do czyszczenia konkretnych powierzchni.

Gdy wykonujemy porządki w naszym ogrodzie niezwykle przydatne mogą się okazać takie przedmioty jak:

  • Dobrej jakości rękawice przeznaczone do robót ogrodowych
  • Grabie, ale najlepiej takie, które będą druciane
  • Dobrej jakości pompa szlamowa
  • Sekator
  • Specjalistyczna maść ogrodnicza
  • Myjka ciśnieniowa
  • Szczotka, najlepiej taka o dużej twardości
  • Wszelkiego rodzaju detergenty (najważniejsze z nich to: preparat czyszczący do drewna, jak również preparat do czyszczenia płytek ceramicznych oraz kamiennych itd. - oczywiście w zależności od tego, jakie powierzchnie mamy w swoim ogrodzie)
  • Dobry impregnat do podłóg 

Porządki w ogrodzie - czyli czas na cięcia

Jeżeli już wykonaliśmy podstawowe czynności, które zostały powyżej, to teraz nadszedł czas, aby zacząć cięcia. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie cięcia jak:

  • Cięcia wszelkich krzewów owocowych, jak również ozdobnych
  • Cięcia drzew, które posiadamy
  • Cięcia żywopłotów, które nie prezentują się estetycznie

Warto zaznaczyć, że gdy regularnie podcinamy nasze krzewy owocowe to przyczyniamy się do ich obfitszego kwitnięcia. Dlatego należy usuwać zauważalne, jak również zainfekowane gałęzie, które w sposób nieestetyczny zaczynają się łuszczyć wraz z korą, a także takie, które wyglądają na suche oraz przemarznięte.

Należy też pamiętać przede wszystkim o tym, że wszelkie krzewy, które rosną na wiosnę, ale też wczesnym latem powinno ciąć się dość oszczędnie (chodzi tutaj przede wszystkim o takie krzewy jak: pigwowce, ale również jaśminowce i porzeczki ozdobne). Krzewy, które kwitną latem, a dodatkowo tworzą pąki powinniśmy ciąć bardziej intensywniej (przykładem takich krzewów letnich jest na przykład: lawenda, bądź też hortensja bukietowa). 

Siedliska

Należy odpowiednio starać się, by nasz ogród był w jak największym stopniu różnorodny, ale również powinniśmy zadbać o to, aby miał on różne strefy, które będą charakteryzowały się różnym czasem kwitnienia. Dlatego należy zagospodarować w naszym ogrodzie zarówno miejsca słoneczne i suche, jak również wilgotne oraz pełne butwiejącego drewna. Należy także zadbać zarówno o krzewy wysokie oraz niskie, jak również odpowiednio zadbaną trawę. Powinniśmy także posiadać zarówno rośliny kwitnące, które charakteryzują się tym, że jedne owocują wcześniej, a drugie nieco później. Wtedy w naszym ogrodzie zapanuje równowaga. 

Urozmaicenie ogrodu po dokonanych porządkach

Nasz ogród można urozmaicić na wiele sposób, poprzez dodanie do niego różnych elementów. Do jednych z nich można zaliczyć huśtawkę ogrodową. Huśtawka ogrodowa uchodzi za jeden z najczęściej wybieranych mebli ogrodowych. Jest to takie wyposażenie ogrodu, które z całą pewnością dostarczy dzieciom wiele wspaniałej zabawy, a dorosłym dostarczy błogiego odpoczynku. Warto również pomyśleć o stelażu do hamaka. Stelaż hamaka to takie urządzenie, które jest w stanie utrzymać daną tkaninę hamaka na swoim miejscu. Stelaż taki składa się zazwyczaj z dwóch, bądź też większej ilości słupków, które zostają połączone ze sobą na jednym końcu oraz są przytrzymywane oddzielnie przez liny znajdujące się na obu końcach.