W plany na pierwszy dzień kalendarzowej wiosny warto wpisać wspólne drzwi otwarte lubelskich uczelni: Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży. To pierwsze i największe tego typu wydarzenie skierowane do kandydatów na studia zarówno z województwa lubelskiego, jak i całej Polski. Odbędzie się 21 marca na Placu Litewskim w godz. 10.00-14.00.
– Wspólnie z lubelskimi uczelniami zaprezentujemy na Placu Litewskim to, co w Lublinie jest unikalne, a jednocześnie bardzo ważne dla młodych ludzi, czyli szerokie możliwości kształcenia i zdobywania ważnych kompetencji. Poprzez tę inicjatywę postaramy się pokazać dlaczego warto stać się częścią lubelskiej społeczności akademickiej. Będzie to również wspaniała okazja do zapoznania z możliwościami rozwoju w różnych innych obszarach, jakie daje Lublin noszący w tym roku tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży. Zachęcam, by w pierwszy dzień wiosny odwiedzić Plac Litewski, gdzie w swobodnej atmosferze można porozmawiać z przedstawicielami szkół wyższych, czy studentami. Proponujemy też udział w spacerach z ciekawymi przewodnikami, które przybliżają potencjał turystyczny, kulturalny i ekonomiczny miasta – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
Studiuj w Lublinie – Europejskiej Stolicy Młodzieży to wspólna inicjatywa Miasta Lublin i lubelskich uczelni. Dzięki niej tegoroczni kandydaci na studia odwiedzając Plac Litewski poznają szeroką ofertę edukacyjną wielu szkół wyższych z terenu Lublina. W ramach wydarzenia Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Akademia Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie – Akademia Nauk Stosowanych oraz Lubelska Akademia WSEI zaprezentują własny program, poprzez który zapoznają uczniów z praktycznym wymiarem studiów i możliwościami rozwoju w różnych obszarach. Pracownicy poszczególnych uczelni przybliżą kandydatom na studia przebieg procesu rekrutacyjnego i wymagania stawiane przed maturzystami w nadchodzącej rekrutacji na studia. Uczniowie wszystkich klas szkół średnich będą mogli również spotkać się ze studentami zaangażowanymi w działalność kół naukowych oraz organizacji studenckich, w tym międzynarodowych, działających na terenie Lublina.
Organizatorzy przewidzieli również atrakcje towarzyszące, które pozwolą odpocząć, spotkać się z rówieśnikami lub spędzić wolny czas w ciekawy sposób. Miasto Lublin zachęca do udziału w różnego typu wycieczkach po mieście. Ich tematyka jest szeroka – od tego jakie rośliny i zwierzęta występują w mieście („Spacer przyrodniczy”), przez jego historię, najważniejsze wydarzenia i ciekawostki, a także urokliwe zakątki („Sześć tysięcy kroków po Lublinie”), po odkrywanie miejsc, które tworzą kreatywny klimat Lublina w aspekcie kulturalnym, społecznym oraz akademickim („Lublin, jego skarby i atrakcje”). Będzie można też poznać miasto z pokładu zabytkowych pojazdów – autobusu Gutek i trolejbusu Ziutek. Natomiast współczesnym autobusem miejskim można pojechać trasą wiodącą przez Specjalną Strefę Ekonomiczną i poznać przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Lublinie („Poznaj Gospodarczy Lublin”).
Udział w atrakcjach jest bezpłatny, a formularze zgłoszeniowe na poszczególne wycieczki dostępne na stronie: student.lublin.eu.