Ile kosztuje projekt technologiczny restauracji?

Otwierasz restaurację? Zapewne już wiesz, że potrzebny jest ci projekt technologiczny – bez niego Sanepid nie dokona odbioru lokalu, a co za tym idzie, nie będziesz mógł wystartować z działalnością. Choć pozornie dokument ten wydaje się banalny, to w rzeczywistości jego prawidłowe przygotowanie wymaga wprawy oraz wiedzy, dlatego jego wykonanie warto zlecić specjalistom. Odrzucenia nieprofesjonalnie przygotowanych projektów technologicznych zdarzają się bardzo często i oznaczają konieczność nanoszenia poprawek, co wiąże się ze stratą czasu i pieniędzy. Ile kosztuje projekt technologiczny i co wchodzi w jego skład?

Za co płacisz, czyli czym jest projekt technologiczny?

Projekt technologiczny składa się z dwóch części: graficznej oraz opisowej. Część graficzna to plan lokalu – np. restauracji lub kawiarni. Muszą znaleźć się na nim wszystkie elementy wyposażenia i wystroju pomieszczeń, które mają swoje określone miejsce (niekoniecznie muszą być przytwierdzone na stałe). Do takich sprzętów należą m.in. lodówka, zamrażarka, piec, piekarnik, zmywarka, zlewozmywak, ale także miejsca przeznaczone dla gości. Jeśli w restauracji znajdują się toalety (a poza lokalami znajdującymi się wewnątrz galerii handlowych, są one już wymogiem), również należy nanieść je na plan. Dodatkowo graficzna część projektu technicznego obejmuje szlaki komunikacyjne, którymi przyjmuje się dostawy, wydaje potrawy czy odnosi brudne naczynia.

Opisowa część projektu technicznego stanowi doprecyzowanie informacji zawartych w rysunkach. Podaje się w niej dokładny adres lokalu, wymienia elementy wyposażenia znajdujące się w części graficznej.

Cena za metr projektu technologicznego

Głównym wyznacznikiem ceny projektu technologicznego jest wielkość lokalu – płacisz za jego metr kwadratowy. Za duży lokal zapłacisz więc więcej, ale nie proporcjonalnie więcej – cena za jeden metr jest najwyższa dla małych i najniższa dla dużych restauracji. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że niezależnie od powierzchni lokalu, każdy projekt musi zawierać pewne podstawowe elementy.

W jakich przedziałach kształtują się ceny projektów? W przypadku niewielkich restauracji cena za metr to ok. 50 zł netto. Naprawdę duże sale otrzymują powyżej 50% zniżki i za metr mogą zapłacić poniżej 20 zł.

Aby wycenić wykonanie projektu technicznego twojego lokalu, w pierwszej kolejności musisz więc znać jego metraż. Orientacyjną cenę możesz sprawdzić na https://horeca-design.pl/cennik/, jednak warto dodać, że czasami trzeba uwzględnić dodatkowe koszty, wynikające z nietypowości branży lub lokalu.

Specyfika działalności a cena projektu technologicznego

W jakich sytuacjach powinieneś spodziewać się wyższych kosztów, niż wskazywałby na to sam metraż? We wszystkich lokalach, w których zastosowane są nieszablonowe rozwiązania. Dotyczyć to może m.in. restauracji oferujących innowacyjne formy przygotowania posiłków, które wymagają posiadania dużych ilości specjalistycznego sprzętu (np. kuchnia molekularna, sous vide), lokali serwujących gościom dania ze zwierząt oprawianych na miejscu (np. gdzie klient wybiera homara, którego kuchnia ma dla niego przyrządzić, spośród pływających jeszcze w akwarium żywych egzemplarzy) czy też coraz popularniejszych kocich kawiarni (w których poza stanowiskami do jedzenia i przyrządzania posiłków, należy jeszcze uwzględnić miejsca, w których zwierzęta przebywają, są karmione lub załatwiają potrzeby fizjologiczne).

A kto zapłaci mniej? Łatwiejszy do stworzenia jest projekt restauracji wegańskiej – zarówno mięso, jak i jajka, wymagają obecności dodatkowych sprzętów. Taniej może zapłacić również lokal, w którym posiłki są przyrządzane ale nie spożywane – np. firma cateringowa. Uproszczeniem dla projektanta jest również bardzo ograniczone menu, składające się z jednego dania w kilku wariacjach, o ile do jego przygotowania nie potrzeba tyle sprzętu, co w typowej kuchni.

Warto pamiętać, że każdorazowo cennik ustalany jest indywidualnie – każdy lokal jest nieco inny i projektant weźmie to pod uwagę, przygotowując ofertę – to dlatego nie należy bezwzględnie sugerować się cennikiem na stronie. Zawsze możesz podjąć próbę negocjacji.

Projekt technologiczny jest obowiązkowy dla tych lokali, których działanie podlega kontroli Sanepidu – czyli restauracji i kawiarni, ale także salonów kosmetycznych czy fryzjerskich oraz gabinetów lekarskich. Prawa tego nie da się obejść – brak akceptacji Sanepidu uniemożliwia rozpoczęcie działalności – dlatego najlepiej postawić na sprawdzoną firmę, która wykona projekt sprawnie i profesjonalnie.