Narkomania i jej wpływ na życie

2 min czytania
Narkomania i jej wpływ na życie

Narkomania i jej wpływ na życie

Uzależnienie od narkotyków przyczynia się do znacznych problemów w wymiarze psychicznym, społecznym, zdrowotnym oraz prawnym człowieka. Stopniowo zanikająca kontrola nad własnym życiem prowadzi do poważnych skutków. Niestety w takim momencie samodzielne odstawienie substancji psychotropowych jest już prawie niewykonalne, dlatego warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

Czym jest narkomania?

Narkomania to przewlekła oraz chroniczne choroba, która może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Nieleczona prowadzi do degradacji życia we wszystkich jego aspektach. Jej podłożem są środki odurzające zawarte w takich substancjach jak kokaina czy amfetamina. Osoba uzależniona odczuwa silną oraz kompulsywną potrzebę odczuwania przyjemności na krytycznie wysokim poziomie. Wiąże się to z wysiewem tzw. hormonów szczęścia w układzie nagrody. Początkowo ilości te nie muszą być duże, jednak z biegiem czasu potrzeba ich coraz więcej, aby osiągnąć ten sam stan ekstazy. Leczenie narkomanii właśnie ze względu na jej wpływ na ośrodki mózgu jest niezwykle trudne i wymaga dużych chęci oraz wysiłku ze strony chorego.

Jak leczyć narkomanię?

Narkomania to złożona choroba, która wymaga specjalistycznej interwencji zarówno społecznej, psychologicznej, jak i medycznej. Pierwszą barierą do przejścia jest uświadomienie chorego o jego uzależnieniu. Często jednak osoba ta wierzy, że bez problemu zerwie z nałogiem, co w rzeczywistości okazuje się szczególnie trudne. Kolejny ważny aspekt to detoksykacja pomagająca zlikwidować objawy fizjologiczne oraz wdrożenie procesu wzmacniającego organizm po długim okresie osłabienia i wyniszczania. Niezwykle istotnym elementem terapii jest integracja społeczna. Ośrodek leczenia uzależnień Lublin pozwala na zadbanie o tę składową rehabilitacji za pomocą zajęć grupowych, rodzinnych czy takich aktywności jak muzykoterapia oraz arteterapia.

Objawy uzależnienia

Doświadczeni lekarze wyróżniają wiele symptomów, poprzez które ujawnia się narkomania. Dzięki nim mogą oni określić czy dana osoba jest uzależniona od substancji psychoaktywnych, czy też nie. Zalicza się do nich:

  • występowanie zjawiska tolerancji;
  • pojawianie się zespołu abstynencji;
  • przyjmowanie narkotyku bez względu na skutki uboczne;
  • ukierunkowanie zachowań i postaw na narkotyk jako centrum świata.

W trakcie zażywania substancji psychoaktywnych znacznie zmienia się psychika uzależnionego, prowadząc tym samym do utraty kontroli we wszystkich aspektach życia.

Uzależnienie od narkotyków nie następuje z dnia na dzień. Następuje ono fazami, których moment pojawienia się jest różny w przypadku każdego człowieka. Faza I to poznanie stanu odurzenia, wiążąca się z traktowaniem substancji odurzających jako umilaczy czasu w trakcie towarzyskich spotkań. W przypadku fazy II przyjemność sięga maksymalnych wartości, co prowadzi bezpośrednio do fazy III, w której to następuje utrata kontroli związana z nadrzędną potrzebą pozyskania specyfiku. Faza IV, gdy człowiek nie potrafi już funkcjonować bez narkotyku, to ostatni i najtrudniejszym do pokonania etap.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

wiadomoscilublin_kf