Alergeny, pyłki i kurz? - ogranicz ich ilość w Twoim domu

Pyłki, kurz, alergeny i wiele innych zanieczyszczeń, to dziś jedno z największych wyzwań współczesnego człowieka. W walce z nimi bardzo skuteczne są oczyszczacze powietrza. Są to urządzenia, które dzięki wielowarstwowemu systemowi filtracji, mogą skutecznie usuwać z powietrza różne zanieczyszczenia.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze to złożone, ale jednocześnie kompaktowe urządzenia, których zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń z pokoju, a nawet całego mieszkania. W przypadku takich producentów jak np. Dyson oczyszczacz powietrza posiada kilka różnych systemów filtracji, w tym:

  • filtry wstępne, do usuwania mechanicznego dużych cząstek zanieczyszczeń,
  • filtry HEPA, których zadaniem jest wychwycenie mniejszych, często niezauważalnych cząstek alergenów, zanieczyszczeń itd.,
  • filtry z węgla aktywnego, dzięki którym oczyszczacz powietrza może usuwać zanieczyszczenia organiczne, brzydkie zapachy itd.

Czasami oczyszczacze wyposażane są w filtry usuwające zanieczyszczenia chemiczne, w tym benzopiren i formaldehyd.

Dlaczego warto mieć oczyszczacz?

Oczyszczacz powietrza warto mieć przede wszystkim ze względu na troskę o zdrowie własne i swojej rodziny. Obecność aktywnego, utrzymanego w czystości urządzenia, to mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia:

  • przewlekłych chorób układu oddechowego, w tym kaszlu, kataru, duszności itd.,
  • reakcji alergicznych, powstałych na skutek kontaktu organizmu z zanieczyszczeniami i alergenami,
  • wielu innych schorzeń, w tym też o charakterze bakteryjnym, wirusowym i w związku z tym zakaźnym.

Funkcje oczyszczacza — co warto wiedzieć?

Doskonałym przykładem urządzenia, które łączy w sobie wiele różnych funkcji, jest wyprodukowany przez firmę Dyson oczyszczacz. Sprzęt ten — podobnie jak rozwiązania oferowane przez innych producentów — oferuje funkcje:

  • połączenia się z siecią za pomocą interfejsu WiFi i sterowanie urządzeniem z poziomu np. smartfonu lub tabletu,
  • trybu pracy nocnej, która jest zdecydowanie cichsza i zużywa znacznie mniej energii,
  • łatwej wymiany tudzież czyszczenia filtra,
  • nawilżania powietrza, gdyż najlepsze oczyszczacze posiadają odrębne zbiorniki na wodę.

Najważniejsze zalety oczyszczaczy

Dobry oczyszczacz powietrza warto kupić z przynajmniej kilku powodów. Po pierwsze, zużywa niewiele energii i jednocześnie korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców. Po drugie, jest zwykle niewielki, kompaktowy i łatwy w transporcie. Tylko największe, wielkopowierzchniowe oczyszczacze mają specjalne kółka, dzięki którym można je toczyć po ziemi. Po trzecie, dobry oczyszczacz może usunąć nawet 99,9 procent zanieczyszczeń. Co więcej, znaczną część tych urządzeń wyposażona jest w wyświetlacz, który nie tylko informuje o aktualnej pracy sprzętu, ale też przedstawia dane dotyczące zanieczyszczenia atmosfery w domu i poza nim (dane pobierane z Internetu).

Reasumując, oczyszczacz powietrza to urządzenie, którego zakup koniecznie trzeba uwzględnić w domowym budżecie. To ważne, bo za nieraz kilkaset złotych, można sobie zafundować komfort czystego, wręcz rześkiego powietrza.