Kelner – opis zawodu

Kelner to ikoniczny pracownik niemal każdej większej gastronomii. Spotkać go można w restauracjach, kawiarniach, pubach, barach, ale także podczas imprez okolicznościowych – takich jak bankiety, przyjęcia, cateringowe spotkania biznesowe czy akcje promocyjne połączone z poczęstunkiem. Zadaniem kelnera jest obsługa gości gastronomi, kulturalne przywitanie się, podanie karty dań, próba podpytania o nastrój i preferencje kulinarne. Następnie przekazanie zamówienia i uwag do kuchni, a gdy posiłek będzie gotowy, eleganckie podanie gościom restauracji czy kawiarni. Kelner jest wizytówką lokalu, to on przede wszystkim kontaktuje się z klientami. Udziela im informacji, doradza w kwestii wyboru dań oraz dba o dobry nastrój. Często praca kelnera wiąże się także z obowiązkami kucharza, osoby porządkowej, zmywaniem naczyń czy dokonywaniem zakupów i dbaniem o dostawy. Kelner porządkuje stolik po opuszczeniu go przez gości oraz dba o przestrzeganie rezerwacji.

Więcej o pracy kelnera znajdziesz na stronie https://www.zlecenia.pl/blog/kelner-kim-jest-i-jak-nim-zostac/.

Kelner – wymagania zawodowe

Zawodu kelnera można się nauczyć. I to już na etapie szkoły średniej – do wyboru jest szkoła branżowa z tym właśnie zawodem albo technikum w zawodzie technik usług kelnerskich. Taka edukacja to połączenie zajęć ogólnokształcących w szkole oraz wiele zajęć praktycznych w prawdziwym lokalu gastronomicznym. Uczeń zdobywa doświadczenie, nabiera ogłady i przesiąka zawodowymi zwyczajami. Istotna jest nauka języka, zwłaszcza tego zawodowego – znajomość nazw potraw i zwrotów jest istotna, gdyż wielu cudzoziemców chętnie korzysta z dobrodziejstw polskiej kuchni. To także praca preferowana dla osób zdrowych, pozbawionych alergii, chorób skóry lub innych zakaźnych czy bakteryjnych. Stąd istnieje wymóg posiadania książeczki sanepidowskiej oraz przebycia szeregu badań lekarskich. Dobry kelner to osoba o wysokiej kulturze osobistej, przyjemnej aparycji, sprawności fizycznej, dobrej pamięci, zdolności do koncentracji i dokładności.

Kelner – warunki pracy

Praca w lokalach gastronomicznych ma swoją specyfikę. Często odbywa się wieczorami lub w nocy oraz w dni wolne od pracy. Wokół unosi się gwar, niekiedy pył lub wypuszczany w celu osiągnięcia atmosfery dym. To praca wymagająca od kondycji fizycznej kelnera oraz zapewniająca stały kontakt z bardzo różnymi ludźmi. Trzeba wykazywać się wobec nich asertywnością i komunikatywnością.

Źródło: https://www.zlecenia.pl/blog/kelner-warunki-pracy-i-choroby-zawodowe/

Kelner – zatrudnienie i zarobki

Jako się rzekło, kelnerzy mogą znaleźć zatrudnienie w niemal każdym lokalu gastronomicznym. Preferowane jest zatrudnienie etatowe, choć niektóre lokale wolą umówić się z kelnerem na pracę w wybrane dni na podstawie umowy o dzieło czy zlecenie. Oprócz tego istnieje możliwość poszukiwania pracy w formie freelancerskiej podczas okolicznościowych imprez czy bankietów. Kelner nie zarabia szczególnie dużo – przeważnie zarobki kelnera wynoszą około 2500 – 3000 zł brutto. Może też, zwłaszcza w większych miastach, liczyć na napiwki, które potrafią podwoić tę kwotę.