Od 8 lat jesienią do Lublina przyjeżdżają najlepsi artyści cyrku współczesnego ze wschodu Europy. Cel? Zyskać przychylność lubelskiej publiczności i jury, a tym samym zwyciężyć w Cyrkulacjach.
To niezwykłe patrzeć jak z roku na rok nowy cyrk zyskuje w Polsce na popularności. Choć też wcale mnie to nie dziwi.
To piękna dziedzina sztuki, która z jednej strony zachwyca samymi możliwościami ludzkiego ciała, z drugiej prezentuje bogactwo treści, uczuć i emocji. W konkursie etiud te emocje naprawdę sięgają zenitu - mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.
Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego CYRKULACJE w tym roku odbędzie się w Lublinie w dniach 1-10 października. Poza konkursem etiud na scenach Centrum Spotkania Kultur będziemy mogli zobaczyć polską premierę, czyli Tribute w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze nawiązujący do “Sztukmistrza z Lublina”, a także futurystyczny spektakl O’DD Rauliego Dahlberga (mistrza akrobacji na trampolinie) z wielokrotnie nagradzanej fińskiej grupy Race Horse Company.
Po zakończeniu eliminacji znamy już skład finału konkursu etiud. Każdy z zaproszonych artystów i artystek ma szanse na jedną z trzech nagród głównych oraz nagrody specjalne, w tym Nagrodę Publiczności.
Zobaczymy krótkie formy cyrkowe o bardzo różnorodnej stylistyce, m.in. akrobatykę powietrzną, partnerską, trapez i żonglerkę w zaskakujących odsłonach - wylicza Joanna Reczek-Szwed.
Efekty swojej pracy zaprezentują: Arsenii Khrapeichuk, Dima Bakhtin, Duo Elves i Diana Serkina z Ukrainy, the Essence, Elles, Marysia i Julian oraz Anna Kawiak z Polski, Aki Haikonen z Finlandii. Laura Kivistik z Estonii, Aleksey Smolov z Łotwy oraz One Thousand Faces z Węgier.
Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie www.cyrkulacje.eu
Fanpage Festiwalu
Wydarzenie na Facebook
CYRKULACJE 2021, czyli Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea nowego cyrku. Cyrku, który bawi, wzrusza, trzyma w napięciu, tworzy obrazy pełne treści i emocji. Tu nie zobaczymy tresury zwierząt, a zachwyt wzbudzą kunszt wciąż doskonalących się artystów i rozmaitość prezentowanych form.
Organizatorzy: Fundacja Sztukmistrze, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Lublin i Województwa Lubelskiego.