Amerpharma Sp. z o.o., Billennium S.A, BioMaxima S.A., Chemnovatic Sp. z o.o., Evotec Sp. z o.o., GIS-Expert Sp. z o.o., Hemplab Sp. z o.o., Herbapol Lublin S.A., Inetum Polska Sp. z o.o., Lubelska Fundacja Rozwoju, Medisept Sp. z o.o., Plantalux Sp. z o.o., Protektor Sp. z o.o. oraz Studio Format – to laureaci tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 29 września podczas Gali Przedsiębiorczości podsumowującej Konkurs.
– Marzec 2020 roku zapisał się na kartach historii, jako początek kluczowych i szybkich zmian w globalnej gospodarce. Każdy kolejny dzień pandemii przynosił nowe wyzwania, którym musieli sprostać przedsiębiorcy na całym świecie. Tegoroczny Konkurs o Nagrodę Gospodarczą Miasta Lublin pokazuje jednak, że pomimo wielu trudnych chwil lubelskie przedsiębiorstwa bardzo dobrze sobie radzą i mogą śmiało patrzeć w przyszłość. Ich zarządzający wraz ze swoimi zespołami sprostali zadaniu odnalezienia się w nowej rzeczywistości i dziś za ten wysiłek możemy ich docenić. Laureaci Nagrody współtworzą grono najlepszych przedstawicieli lubelskiego biznesu. To przedsiębiorstwa, które odznaczają się istotnym wkładem w rozwój gospodarczy miasta i przyczyniają się do unowocześnienia Lublina, upowszechniają pozytywne wzorce, a także prowadzą działania na rzecz promocji i budowania prestiżu lubelskiej gospodarki – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem prof. dr. hab. Witolda Orłowskiego – eksperta w zakresie ekonomii, autora wielu znakomitych książek i publikacji naukowych z zakresu ekonomii, finansów i stosunków międzynarodowych, głównego doradcy ekonomicznego PwC, który przedstawił aktualną sytuację dotyczącą gospodarki w okresie pandemii oraz perspektywy jej rozwoju postpandemicznego.
– Jeśli ktoś sądzi, że pandemia się kończy i że wrócimy do świata sprzed Covid-19, bardzo głęboko się myli. To już będzie zupełnie inny świat, w którym nasze firmy muszą umieć konkurować, rozwijać się i intensywnie sięgać po nowe technologie – mówi prof. dr hab. Witold Orłowski.
Tytuł Laureata Nagrody Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin przyznawany jest w pięciu kategoriach: „Innowacyjność”, „Duże Firmy – Lokomotywy Gospodarcze Miasta”, „Obecność Na Rynku Globalnym”, „Młode Firmy” oraz „Przemysły Kreatywne”. Kandydaci do nagrody w poszczególnych kategoriach powinni posiadać siedzibę lub wykonywać swoją działalność na terenie Miasta Lublin, przestrzegać przepisów prawa oraz wyróżniać się znaczącym wkładem w rozwój gospodarczy miasta. Laureatów wyłania Kapituła Konkursowa, w skład której wchodzą przedstawiciele biznesu, świata nauki, mediów i samorządu.
Laureaci tegorocznego Konkursu o Nagrodę Gospodarczej Prezydenta Miasta Lublin:
Kategoria „Młode Firmy”
Wyróżnienie:
Hemplab Sp. z o.o. – za bardzo dynamiczny rozwój firmy rok do roku, opracowanie własnych innowacyjnych technologii na skalę globalną, korzystanie z regionalnego naukowego „know-how” i ścisłą współpracę z lubelskimi uczelniami oraz za przekształcenie się na przestrzeni ostatnich 4 lat ze startupu do podmiotu o silnej pozycji na polskim rynku.
Plantalux Sp. z o.o. –za bardzo dynamiczny rozwój firmy na jednym z najprężniej rozwijającym się rynku wykorzystującym proekologiczne rozwiązania oraz współpracę z jednostkami naukowymi w kraju i na świecie, a także innowacyjne inwestycje, które pozwalają firmie odnosić kolejne sukcesy.
Kategoria „Innowacyjność”
Nagroda główna:
BioMaxima S.A. – za dynamicznie rosnące przychody i zyski, innowacyjne w skali światowej działania inwestycyjne w zakresie mikrobiologicznej inwestycji molekularnej, w tym szybkie testy przesiewowe oraz testy genetyczne, które jako jedyne z Polski, zostały dopuszczone do stosowania w UE i uzyskały bardzo dobre wyniki w niezależnych międzynarodowych i krajowych testach.
Wyróżnienie:
Inetum Polska Sp. z o.o. – za wdrożenie innowacyjnego rozwiązania w skali rynku europejskiego realizowanego dla wiodącego producenta silników odrzutowych, opierającego się na zaawansowanej analityce (Big Data). Nad projektem obecnie pracuje ponad 100-osobowy zespół specjalistów spółki.
GIS-Expert Sp. z o.o. – za wzmocnienie potencjału firmy w zakresie prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i realizację projektu dotyczącego kompleksowych analiz przestrzennych dla rynku nieruchomości, która stanowi innowację w skali rynku krajowego, a także za internacjonalizację rynków zbytu, uzyskane patenty, licencje i wdrożenia, w tym modeli 3D, sztucznej inteligencji, a także uczenia maszynowego.
Kategoria „Obecność Na Rynku Globalnym”
Nagroda główna:
Chemnovatic Sp. z o.o. – za doskonałość operacyjną przy jednoczesnej realizacji najbardziej innowacyjnych projektów, dynamiczny rozwój firmy rok do roku, dywersyfikację rynków zbytu oraz stały wzrost zatrudnienia w firmie, uruchomienie działu B+R umożliwiającego opracowanie nowych oraz ulepszenie dotychczasowych procesów produkcyjnych, uruchomienie laboratorium, które umożliwiło rozszerzenie działalności firmy o wykonywanie analiz i testów laboratoryjnych.
Wyróżnienie:
Amerpharma Sp. z o.o. – za podniesienie efektywności sprzedaży eksportowej oraz skuteczne pozyskiwanie klientów na nowych perspektywicznych rynkach. Kapituła doceniła również to, że prawie 100% podwykonawców, kontrahentów i surowców pochodzi z Polski.
Evotec Sp. z o.o. – za dynamiczny wzrost eksportu firmy, 100% kapitał polski i wspieranie polskich producentów i dystrybutorów (80% dostawców firmy stanowią polskie firmy) oraz współpracę z międzynarodowymi globalnymi firmami.
Kategoria „Duże Firmy – Lokomotywy Gospodarcze Miasta”
Nagroda główna:
Herbapol Lublin S.A. – za realizację nowoczesnych i innowacyjnych projektów inwestycyjnych, pozytywny wpływ na lubelski rynek pracy, internacjonalizację rynków zbytu, silną markę w kraju i zagranicą, aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego miasta Lublin, a także ogromne wsparcie szpitali oraz placówek medycznych w czasie pandemii.
Wyróżnienie:
Protektor S.A. – za systematyczne inwestycje i wdrażanie innowacyjnych technologii, stale rosnące tempo rozwoju firmy oraz zwiększanie zatrudnienia, współpracę z lokalnymi dostawcami, dbanie o zrównoważony łańcuch dostaw oraz szerokie działania proekologiczne, a także wsparcie lokalnych jednostek medycznych i pomocowych podczas pandemii.
Billennium S.A. – za systematyczny wzrost przychodów i zysków oraz zatrudnienia. Wprowadzane innowacyjne technologie, które wpływają na polepszenie życia wielu ludzi i poprawę funkcjonowania organizacji. A także za wszechstronną działalność charytatywną i wspieranie lokalnego środowiska.
Kategoria „Przemysły Kreatywne”
Wyróżnienie:
Studio Format – za pozytywny wpływ na kształtowanie wizerunku Miasta Lublin poprzez własne i zlecone wydawnictwa oraz współpracę z lubelskimi uczelniami zapewniając szkolenia i praktyki studentom, a także wsparcie lokalnego biznesu poprzez współpracę z lubelskimi drukarniami.
Kategoria „Nagroda Specjalna”
Medisept Sp. z o.o. – za aktywne działanie na rzecz rozwoju gospodarczego Miasta Lublin, wsparcie i pomoc lubelskim jednostkom medycznym w czasie pandemii, doświadczenie w branży i kompletność oferty kierowanej do klientów. Inwestycje, które przyczynią się do wzrostu zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu produkcyjnego zlokalizowanego w Podstrefie Lublin, rozwój innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego, dzięki któremu wszystkie receptury produktów spółki są autorskie oraz działania edukacyjne i walkę z pandemią Covid-19.
Lubelska Fundacja Rozwoju – za 30 lat wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego Regionu Lubelskiego. Pomoc lubelskim przedsiębiorcom, instytucjom otoczenia biznesu oraz lokalnym samorządom. Blisko 300 projektów pomocowych, które w trakcie wieloletniej działalności Fundacja pozyskała i wdrożyła, czym przyczyniła się do budowy silnej gospodarki lokalnej oraz aktywności sektora MŚP.
Partnerem strategicznym tegorocznego Konkursu o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta Miasta Lublin był Bank Gospodarstwa Krajowego – polski bank rozwoju, którego misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Partnerem merytorycznym było PwC Polska, którego celem jest budowanie społecznego zaufania i rozwiązywanie kluczowych problemów. Natomiast sponsorami: Grupa Colian, Sushi House 2PiEr, STOCK Polska, Winnica Dwa Wzgórza oraz Woda Bystra. Patronami medialnymi zaś: Kurier Lubelski, Dziennik Wschodni, Gazeta Wyborcza oddział Lublin, Nowy Tydzień, TVP 3 Lublin oraz Polskie Radio Lublin.