Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dzieci w Polsce od czerwca 2023 roku
Od 1 czerwca 2023 roku w Polsce rozpoczął działalność Powszechny Program Szczepień przeciwko HPV, który ma na celu ochronę dzieci przed wirusem brodawczaka ludzkiego. Program ten obejmuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców, a jego celem jest zwiększenie świadomości i dostępu do szczepień wśród młodzieży.

Kto może skorzystać z programu?

Program jest skierowany do dzieci, które ukończyły 11. rok życia, a jego zasięg będzie się rozszerzał. Od 1 września 2023 roku do grupy objętej szczepieniami dołączą dzieci, które ukończyły 9. rok życia. Taki krok ma na celu zapewnienie większej liczby młodych ludzi, którzy będą mogli skorzystać z ochrony przed wirusem HPV, który jest odpowiedzialny za wiele nowotworów, w tym raka szyjki macicy.

Znaczenie szczepień w walce z rakiem

Wprowadzenie Powszechnego Programu Szczepień przeciwko HPV jest częścią Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Celem strategii jest zmniejszenie liczby przypadków nowotworów, a szczepienia przeciwko wirusowi HPV są kluczowym elementem w walce z tą chorobą. Szczepionki pomagają w eliminacji wirusa, co z kolei przyczynia się do redukcji ryzyka zachorowania na nowotwory, które są z nim związane.

Jak przebiega proces szczepienia?

Szczepienie jest bezpłatne i dostępne w ramach programów zdrowotnych. Rodzice mogą zgłaszać swoje dzieci do programu poprzez placówki medyczne, które biorą udział w akcji. Warto zwrócić uwagę na edukację rodziców i dzieci w tym zakresie, aby zrozumieli oni korzyści płynące z przyjęcia szczepionki oraz jakie mogą być konsekwencje zdrowotne wynikające z braku szczepienia. Odpowiednia wiedza i zrozumienie tematu mogą przyczynić się do większej liczby osób korzystających z tego ważnego programu.


Według informacji z: Powiat Lubelski