Oszustwo na konto śledcze: 75-latek z Lublina stracił 50 tys. zł
Senior z naszego miasta padł ofiarą oszustwa na kwotę 50 tysięcy złotych, przekonany przez fałszywego bankowca do przelania oszczędności na tzw. konto śledcze.
  • 75-letni mieszkaniec zgłosił się do policji, informując o stracie dużej sumy pieniędzy.
  • Oszust, podając się za pracownika banku, przekonał emeryta o niebezpieczeństwie włamania na jego konto.
  • Senior wycofał wszystkie oszczędności i przelał je na podane przez oszusta konto.
  • Policja prowadzi intensywne poszukiwania sprawców i apeluje o czujność w sieci.

W naszym społeczeństwie coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których osoby starsze stają się celem oszustów internetowych. Niedawno doszło do kolejnego zdarzenia, gdzie senior został wprowadzony w błąd przez fałszywego przedstawiciela banku. Z przekazanych przez niego informacji wynikało, że jego konto bankowe jest zagrożone włamaniem. W celu "zabezpieczenia" środków, emeryt został poproszony o ich przelanie na specjalne konto śledcze, które miało zapewnić bezpieczeństwo jego finansów.

Na szczęście, po wykonaniu transakcji, mieszkaniec naszego miasta szybko zdał sobie sprawę z pomyłki i zgłosił sprawę na policję. Funkcjonariusze, pod kierownictwem nadkomisarza Kamila Gołębiowskiego, już pracują nad odnalezieniem oszustów. Nadkomisarz Gołębiowski podkreśla, że metody działania przestępców internetowych są coraz bardziej wyrafinowane i apeluje do wszystkich o zachowanie szczególnej ostrożności przy dokonywaniu jakichkolwiek transakcji online.

Ochrona przed oszustwami internetowymi wymaga stałej czujności i edukacji na temat bezpieczeństwa cyfrowego. Należy pamiętać, że żaden bank nigdy nie prosi klientów o przekazywanie środków na tzw. konta śledcze czy wykonanie jakiekolwiek operacji bez bezpośredniego kontaktu z placówką. W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości czy telefonów zawsze warto zweryfikować je, dzwoniąc bezpośrednio do swojego banku na oficjalny numer kontaktowy.


Policja Lublin