KM PSP Chełm wzmocnił OSP z regionu nowym sprzętem za 384 tys. zł
W dniu 4 kwietnia 2024 roku, Komenda Miejska PSP w Chełmie stała się miejscem ważnego wydarzenia dla lokalnych jednostek OSP. W ramach znaczącego wsparcia, 28 z nich otrzymało nowoczesny sprzęt, który z pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa w regionie.
  1. Przekazanie 24 zestawów pilarza i 6 przyczep z namiotem dla OSP.
  2. Wsparcie finansowe na poziomie 384 875,16 zł pochodzące z funduszy europejskich.
  3. Udział przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych w uroczystości.
  4. Projekt mający na celu dostosowanie KSRG do wyzwań klimatycznych.

Wydarzenie to miało miejsce w siedzibie Komendy Miejskiej PSP w Chełmie, gdzie przedstawiciele jednostek OSP z pięciu powiatów: chełmskiego, krasnostawskiego, łęczyńskiego, świdnickiego, i włodawskiego, zgromadzili się, aby odebrać sprzęt, który znacząco zwiększy ich możliwości reagowania w sytuacjach kryzysowych. Wśród obecnych byli także ważni goście, w tym zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, Tomasz Mroziński, oraz Zdzisław Szwed, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, który osobiście dokonał przekazania sprzętu.

Wsparcie to jest częścią większego projektu, mającego na celu dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego do zmieniających się warunków klimatycznych oraz rosnących zagrożeń cywilizacyjnych. Dzięki solidnej inwestycji w wysokości 130 612 910 zł, możliwe było zakupienie łącznie 173 zestawów pilarza oraz 24 przyczep z namiotem i wyposażeniem logistycznym, co stanowi nieocenione wsparcie dla jednostek OSP w całym województwie lubelskim.

Podkreślić należy, że każdy zestaw pilarza składa się z pilarki łańcuchowej, hełmu ochronnego, rękawic skórzanych, nogawek ochronnych, klinów do obalania drzew oraz siekiery rozłupującej. Natomiast przyczepy wyposażone są w namiot pneumatyczny ratowniczy, agregat prądotwórczy, nagrzewnicę olejową, łóżka polowe, stoły, krzesła, zestaw oświetleniowy oraz inne niezbędne akcesoria.

Takie wsparcie ma nie tylko znaczenie praktyczne, ale także symboliczne, pokazując zaangażowanie zarówno lokalnych, jak i regionalnych władz w zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom. Jest to również dowód na skuteczne wykorzystanie funduszy europejskich w celu zwiększenia efektywności i gotowości jednostek OSP do działania w obliczu wyzwań współczesnego świata.


Według informacji z: Straż Pożarna w Lublinie