Fotowoltaika dla firm w 2024 r, a nasłonecznienie

Decydując się na panele słoneczne w firmie, możemy pozyskiwać środki na nie w różny sposób. Pozyskiwanie funduszy jest najczęściej pierwszym krokiem na drodze przeprowadzenia całej inwestycji. Równolegle, razem z gromadzeniem środków na inwestycje fotowoltaiczne warto zaobserwować zmieniające się warunki pogodowe w Polsce, aby dopasować do nich optymalny typ paneli. Jak rysuje się stan pogody i jego korzystny wpływ dla produkcji energii przez panele fotowoltaiczne? Odpowiedzi szukaliśmy u eskertów z Brewa.pl - fotowoltaika Wrocław.

Fotowoltaika dla firm – polski użytkownik może spać spokojnie

Jesteśmy krajem, w którym największą moc słońce osiąga w lecie. Właśnie wtedy panele słoneczne w firmie i w domu pracować będą najintensywniej i najbardziej wydajnie. Jeśli przy tym zauważymy, że letnie dni są znacznie dłuższe od pozostałych w czasie innych pór roku, mieć będziemy do czynienia z wytworzonymi nadwyżkami energetycznymi, które prawidłowo służyć będą jako uzupełnienie źródeł w czasie zimy, gdy energia płynąca ze słońca jest bardzo mała. Eksperci przygotowali rozkład nasłonecznienia. Ten, który został zaprezentowany poniżej – dotyczy centralnej i południowej części Polski. Część północna różni się od niego w niewielkim stopniu?

- styczeń – 27

- luty – 38

- marzec – 67

- kwiecień – 107

- maj – 151

- czerwiec – 162

- lipiec – 156

- sierpień – 131

- wrzesień – 87

- październik – 55

- listopad – 31

- grudzień – 25

Fotowoltaika dla firm i średnie nasłonecznienie w różnych województwach

Korzystne dofinansowania do fotowoltaiki dla firm warto brać bez względu na lokalizację przyszłego projektu oraz klimat. Stan nasłonecznienia w Polsce pozwala na czerpanie korzyści pod każdą szerokością geograficzną w kraju nad Wisłą. Są jednak miejsca, gdzie praca paneli słonecznych odbywać się będzie z większą naturalnością i wydajnością ze względu na bardziej intensywne nasłonecznienie, niż w innych rejonach kraju. Za najbardziej korzystne dla rozwiązań fotowoltaicznych uznaje się obecnie województwa:

  • - lubelskie
  • podkarpackie
  • - małopolskie
  • - opolskie
  • - dolnośląskie
  • - łódzkie

Najlepiej nasłonecznionymi w ciągu roku polskimi miastami są m. in.: Rzeszów, Tarnów, Opole, Kalisz, Kielce, Kraków oraz Wrocław. Inwestorzy i właściciele firm zwłaszcza z tych miast powinni rozważyć opłacalność fotowoltaiki dopasowanej do własnych potrzeb. Ci, który już tego spróbowali, gwarantują, że nie będzie czego żałować. A że zyski zwracają się po około dwóch latach? Nic nie szkodzi, można poczekać…

Fotowoltaika dla firm – pomocne rady

Jeśli chcemy wiedzieć, ile energii pozwoli nam zaoszczędzić instalacja fotowoltaiczna dla firmy, powinniśmy sprawdzić mapę nasłonecznienia Polski. Dane liczbowe dostępne są w sieci na wielu stronach internetowych. Obliczono, że średnia ilość dni słonecznych w Polsce co roku jest mniej więcej taka sama. Przez większość tych dni wytwarza się energię, której zasoby czerpać będziemy jeszcze w długim sezonie zimowym. Jeśli w danym momencie jako właścicieli małych firm nie stać nas na zakup paneli fotowoltaicznych od ręki, zawsze możemy zainwestować w leasing fotowoltaiki dla firm. Płaci się wtedy o wiele mniej za montaż. Ceny za użytkowanie są bardzo zróżnicowane.

Źródło: Brewa.pl – efektywna fotowoltaika we Wrocławiu