W ramach kolejnego sezonu Akademii Miasto, czyli programu rozwijającego edukację obywatelską w Lublinie, starują dwa konkursy: stypendialny dla edukatorów i edukatorek oraz promujący działalność grup młodzieżowych na rzecz aktywności społecznej i obywatelskiej – „Wspólnie tworzymy edukację obywatelską w Lublinie”. Nabór zgłoszeń trwa do 8 października.
– Akademia Miasto, dzięki współpracy organizacji pozarządowych, grup młodzieżowych, szkół i uczelni, testowała i utworzyła 10 scenariuszy zajęć edukacyjnych oraz informator o mieście „O co chodzi Lublin?”. Kolejne działania dotyczą promocji stworzonych już scenariuszy, ale także nowych propozycji oraz wzmocnienia osób zajmujących się na co dzień działaniami z zakresu aktywności obywatelskiej, społecznej i samorządności. W tym celu uruchamiamy stypendia dla edukatorów i edukatorek na rozwijanie i tworzenie materiałów edukacyjnych oraz konkurs dla młodzieży na promowanie działań z tego zakresu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Program stypendialny dla osób zajmujących się edukacją młodzieży obejmuje 10 gratyfikacji po 1000 zł brutto każdy i ma wspomóc tworzenie oraz rozwijanie materiałów z zakresu edukacji obywatelskiej. Grupy młodzieżowe (min. 5 osób w wieku 10-30 lat) otrzymują szansę na zdobycie nagród o wartości 1000 zł na projekty dotyczące promocji edukacji obywatelskiej, w tym na przykład na organizację warsztatów, spotkań czy kampanii informacyjnych. Scenariusze zajęć edukacyjnych, stworzonych w ramach dotychczasowej realizacji Programu, można pobierać ze strony mlody.lublin.eu w zakładce Akademia Miasto, zajęcia edukacji obywatelskiej, scenariusze zajęć.
– Dotychczasowym efektem Programu są scenariusze, które świetnie sprawdzają się w praktyce. Od czasu ich opublikowania, mieliśmy okazję wykorzystywać je na warsztatach i szkoleniach z różnymi grupami. Osoby, które z nich korzystały podkreślały, że nie spotkały się wcześniej z takimi materiałami i jest to bardzo ciekawy sposób na przyswojenie nowych treści. Dlatego cieszymy się, że mamy możliwość dalszej współpracy przy Akademii i tworzenia sieci edukatorek oraz edukatorów edukacji obywatelskiej w Lublinie – mówi Darek Figura, prezes Fundacji TEAM Teatrikon, współpracującej z Miastem Lublin przy realizacji programu Akademia Miasto.
Do udziału w Akademii Miasto mogą zgłaszać się edukatorzy i edukatorki edukacji formalnej oraz pozaformalnej i inne osoby pracujące z młodzieżą, a także grupy młodzieży (z przedziału wiekowego 10-30 lat) liczące minimum 5 osób. Formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie mlody.lublin.eu oraz www.teatrikon.pl. Efekty poszczególnych projektów stypendialnych i młodzieżowych poznamy w grudniu br.
Program edukacji obywatelskiej Akademia Miasto powstaje w ramach działań Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 Lublin is YOUth i finansowany jest ze środków Miasta Lublin.