Zakup nowego dla nas samochodu niemal zawsze budzi dużo emocji. Te z kolei często przyćmiewają zdrowy rozsądek i działają na nas dużo silniej, niż jesteśmy w stanie przyznać. Stres towarzyszący zakupowi auta używanego może doprowadzić do błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze zadowolenie z zakupu. Może brzmi to trywialnie, ale nie każdy pamięta o konieczności dokładnego sprawdzenia pojazdu przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Jak uniknąć nabycia samochodu, który nie jest wart swojej ceny? Zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy jest kompleksowa weryfikacja stanu technicznego oraz prawnego pojazdu przed zakupem.
Jak sprawdzić auto przed kupnem, aby być pewnym jego stanu technicznego?
Kupowanie samochodu na rynku wtórnym przypomina prawdziwą loterię. Tym bardziej, gdy w ogłoszeniu zamieszczona jest okazyjna cena. Bardzo rzadko zdarza się bowiem, by pojazd używany faktycznie nie wymagał dokładania dodatkowej kwoty. Trzeba pamiętać, że zakup auta z drugiej ręki to niemal zawsze operacja obarczona bardzo dużym ryzykiem. Niestety prawda jest taka, że właściciele i sprzedawcy samochodów często nie są z nami w 100% szczerzy. Każdy kupujący może paść ofiarą potencjalnego oszustwa, co prędzej czy później uderza w portfel. Na osoby zainteresowane zakupem samochodu używanego czekają m.in. takie pułapki jak cofanie liczników, sfałszowane książki serwisowe, zatajenie istotnych szkód po wypadkach czy podawanie innych nieprawdziwych informacji. Dlatego po upatrzeniu konkretnego egzemplarza trzeba przejść do dalszych działań, przede wszystkim dokładnej weryfikacji auta przed kupnem. W skład inspekcji technicznej pojazdu powinny wchodzić między innymi takie czynności, jak:
-
sprawdzenie elementów konstrukcyjnych samochodu,
-
sprawdzenie kondycji silnika,
-
sprawdzenie geometrii kół,
-
sprawdzenie stanu lakieru miernikiem,
-
sprawdzenie stanu podwozia pod kątem ataków korozji,
-
sprawdzenie poprawności pracy oświetlenia zewnętrznego,
-
kontrola stanu wyposażenia,
-
przeprowadzenie diagnostyki komputerowej,
-
sprawdzenie poprawności pracy układów samochodu (podwozia, hamulców, skrzyni biegów, układu kierowniczego itd.) podczas jazdy próbnej.
Oględzin można dokonać w ASO lub wyspecjalizowanym serwisie samochodowym. Sprawdzenie auta przed kupnem można też zlecić niezależnemu rzeczoznawcy samochodowemu/wyspecjalizowanemu mechanikowi.
Weryfikacja auta przed kupnem – poznaj jego prawdziwą historię i stan prawny!
Sprawdzenie auta przed kupnem powinno obejmować nie tylko ocenę stanu technicznego. Równie istotna jest weryfikacja stanu prawnego pojazdu używanego. Pierwszym krokiem do potwierdzenia lub wykluczenia wiarygodności sprzedawcy jest sprawdzenie legalności pochodzenia samochodu. Jako potencjalny nabywca auta z rynku wtórnego musisz wiedzieć, że zakup auta pochodzącego z przestępstwa jest paserstwem. Nawet jeżeli będzie to paserstwo nieumyślne (w chwili zakupu nie wiedziałeś, że pojazd został skradziony), w świetle obowiązującego prawa sprawca podlega karze. Zwykle jest to kara grzywny, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności do lat 2. Dlatego jeszcze zanim podpiszesz umowę, zweryfikuj legalność pochodzenia auta oraz upewnij się, że możliwa będzie jego bezproblemowa rejestracja. Aby sprawdzić, czy interesujący nas model nie jest kradziony, wystarczy skorzystać z bezpłatnej usługi Historia Pojazdu. Wystarczy wpisać numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji. To najlepszy sposób na ochronę przed oszustwem.
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem w Lublinie i okolicach?
Profesjonalne sprawdzenie auta przed kupnem się opłaca. W ten sposób unikniemy niespodzianek, które mogą wyjść na jaw za kilka godzin, kilka dni, a nawet i kilka miesięcy po zakupie. Pomoc w ocenie stanu technicznego i prawnego pojazdów z rynku wtórnego oferuje wielu ekspertów/rzeczoznawców. Na rynku polskim istnieją wyspecjalizowane firmy z dużym doświadczeniem, które pomogą ci kupić auto używane w dobrym stanie. Jeśli interesuje cię bezpieczne sprawdzenie auta przed kupnem w Lublinie i okolicach, jedyne, czego potrzebujesz, to skontaktować się z jedną z nich. Jak to działa? To proste. Podajesz link do ogłoszenia, zostawiasz swoje dane kontaktowe i to wszystko. Resztą zajmuje się specjalista. To on przeanalizuje wskazane przez ciebie ogłoszenie i porozmawia ze sprzedawcą. Na tym etapie specjalista podejmie decyzję o dalszej ekspertyzie pojazdu. Jeśli samochód otrzyma ocenę pozytywną, dalsza inspekcja przeprowadzana jest już na miejscu. Zaznaczmy jeszcze raz, że wszystko dokonywane jest przez specjalistę – ty nie musisz nawet ruszać się z domu. Na koniec otrzymujesz gotowy raport w formie elektronicznej z wykonanych oględzin, pomiarów i wszystkich innych czynności wraz ze zdjęciami. Wygodnie, w formie PDF, na maila. Gruntowna weryfikacja stanu technicznego i prawnego samochodu używanego daje nam pewność, że dany egzemplarz jest sprawny, bezpieczny i nie będzie wymagał dalszego wkładu finansowego. Dzięki temu możemy się przekonać, czy zakup tego konkretnego modelu jest słuszną decyzją.