Z przyjemnością informujemy, że dwie lubelskie uczelnie publiczne – Uniwersytet Medyczny w Lublinie i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie znalazły się wśród najlepszych uczelni sklasyfikowanych w opublikowanym 15 maja br. światowym rankingu The Center for World University Rankings (CWUR) za rok 2023-2024.
W zestawieniu Uniwersytet Medyczny w Lublinie uzyskał 1465 miejsce wśród sklasyfikowanych 20 531 światowych uczelni. Uczelnia została oceniona w obszarze dotyczącym badań naukowych, gdzie zajęła 1405 lokatę. W rankingu ogólnopolskim Uniwersytet ulokował się na 25 miejscu.
Drugą lubelską uczelnią ujętą w światowym rankingu jest Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, który uzyskał 1549 lokatę wśród światowych uczelni. UMCS został oceniony w obszarach dotyczących zatrudnienia oraz badań naukowych, gdzie zajął kolejno 1458 i 1487 miejsce. W skali ogólnopolskiej Uniwersytet uplasował się na 30 pozycji.
Według rankingu lubelskie uczelnie znalazły się w prestiżowym gronie niespełna 8% najlepszych światowych uniwersytetów.
The Center for World University Rankings (CWUR) to wiodąca organizacja konsultingowa zapewniająca doradztwo w zakresie polityki, analizy strategicznej i usług konsultingowych dla rządów i uniwersytetów w celu poprawy wyników nauczania i badań. CWUR publikuje autorytatywne globalne rankingi uniwersytetów, znane z obiektywizmu, przejrzystości i spójności.
Podczas tworzenia Rankingu CWUR pod uwagę branych jest 7 wskaźników pogrupowanych w 4 tematyczne obszary:
- poziom edukacji, tj. liczba absolwentów uczelni, którzy zdobyli ważne wyróżnienia akademickie w stosunku do wielkości uczelni;
- zatrudnienie absolwentów, tj. liczba absolwentów uczelni, którzy zajmowali najwyższe stanowiska kierownicze w największych globalnych firmach i przedsiębiorstwach w stosunku do wielkości uczelni;
- jakość wydziałów w ramach jednostki, tj. liczba pracowników wydziałów, którzy zdobyli istotne wyróżnienia akademickie;
- wyniki badań, w tym dorobek naukowy, tj. całkowita liczba artykułów naukowych, publikacje wysokiej jakości, tj. liczba artykułów naukowych wydanych w najlepszych czasopismach, wpływ, tj. liczba artykułów badawczych pojawiających się w czasopismach o wysokim wpływie, cytowania, tj. liczba cytowań w przywołanych powyżej czasopismach.
Zestawienie dostępne jest na stronie The Center for World University Rankings.