Miasto Lublin wdraża rozwiązania ułatwiające dostęp do świadczonych usług, mieszkańcom z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W Wydziale ds. Osób Niepełnosprawnych korzystać można teraz ze stanowiskowej pętli indukcyjnej, czyli urządzenia wzmacniającego dźwięk dla użytkowników aparatów słuchowych.

– Mieszkańcy, którzy odwiedzają Wydział to w dużej mierze osoby ze szczególnymi potrzebami – z niepełnosprawnościami wzroku, ruchu, słuchu, a także w zaawansowanym wieku. Z myślą o nich wprowadzamy techniczne rozwiązania ułatwiające wizytę w urzędzie, a tym samym załatwienie spraw związanych z codziennym funkcjonowaniem. Pętla indukcyjna wzmacnia sprawną komunikację, a tym samym zwiększa komfort wizyt w Urzędzie – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych oferuje wsparcie w załatwieniu istotnych spraw związanych z poprawą warunków życia i usuwania barier utrudniających funkcjonowanie w społeczeństwie. Każdego dnia udziela informacji o przysługujących ulgach i uprawnieniach. Obecnie rozpatruje złożone zgłoszenia do Programu Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej – edycja 2023.

Stanowiskowa pętla indukcyjna, w którą został wyposażony Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych, to urządzenie uzupełniające istniejące tu wcześniej udogodnienia wprowadzane z myślą o osobach z niepełnosprawnością słuchu. Zatrudniona jest osoba posługująca się Polskim Językiem Migowym. Poza tym, tak jak w całym Urzędzie Miasta Lublin, uzyskać można zdalną pomoc tłumacza języka migowego poprzez połączenie online, jak również umówić się na tłumaczenie bezpośrednie wizyty (pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Pozyskanie urządzenia to efekt uczestnictwa Lublina w projekcie „Akademia samorządowa Dostępność plus – ZIT lubelski”. Dodatkowo, pracownicy Miasta Lublin wzięli udział w szkoleniach oraz wzmocnili swoje kompetencje w zakresie zwiększania dostępności.