Choroba Alzheimera to neurozwyrodnieniowa choroba mózgu, która nieodwracalnie niszczy jego komórki nerwowe. Charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej. Zwiększone ryzyko zachorowania występuje dla osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemię, chorobę niedokrwienną serca czy cukrzycę typu 2.
Zgodnie z danymi Narodowego Funduszu Zdrowia, każdego roku w Polsce mamy ponad 100 tys. nowych pacjentów z rozpoznaniem choroby Alzheimera i chorób pokrewnych. Chorobowość rejestrowana choroby Alzheimera i chorób pokrewnych wynosiła w 2022 roku 357 tys., z czego 70 % chorych stanowiły kobiety.
Wsparcie dla chorego i opiekuna:
- Liczenie, przypominanie sobie dat urodzin, krzyżówki, gra w karty, planszówki.
Jakie mogą być pierwsze oznaki choroby? Jak wygląda życie osób z chorobą Alzheimera i ich opiekunów. Jakie są formy leczenia?
Zobacz wypowiedź eksperta na kanale YouTube Akademia NFZ – https://www.youtube.com/watch?v=lzb-MOBSH7w&list=PLZ2X-9LnwIVEIyeStWSDV5c-nMvRKMaza&index=2
Informacja: Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie