24 marca, pod hasłem Urban Club.Lublin 2.0 ruszy druga edycja urbanistycznego klubu dla młodzieży. To seria bezpłatnych spotkań i warsztatów w przestrzeni młodzieżowej Miejscówka, które potrwają do 14 kwietnia. W programie m.in. nauka street artu, projektowanie szyldów reklamowych, wirtualna niespodzianka, niecodzienny spacer po Lublinie, a na koniec nagrywanie podcastu. To kolejna inicjatywa, która powstała w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży.
– Zapraszamy do skorzystania z szerokiego wachlarza aktywności, warsztatów i spotkań, które pozwolą lepiej poznać nasze miasto, ale także wspólnie wypracować ciekawe pomysły na zmianę najbliższego otoczenia. Tegoroczna edycja swoją tematyką silnie związana jest z prężnie rozwijającym się sektorem kreatywnym. Lubelscy artyści zabiorą młodzież w podróż po nieznanych zakątkach miasta i pokażą nowe, dotąd nieznane oblicza miasta. Mamy nadzieję, że tak jak w poprzedniej edycji młodzież równie aktywnie i licznie weźmie udział w przygotowanej ofercie – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
W ramach Klubu odbędzie się 5 spotkań, podczas których młodzież będzie prowadziła dyskusje, wymieniała się opiniami i rozwiązywała praktyczne zadania. Wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci, którzy zajmują się architekturą i projektowaniem. Warsztaty są przeznaczone dla młodzieży od 11 roku życia. Pomysłodawcą i twórcą koncepcji klubu jest autorka książki „Jestem dla miasta” Iryna Ozymok.
Spotkania odbędą się w Miejscówce (al. Spółdzielczości Pracy 88) – młodzieżowej przestrzeni, która powstała z myślą o integracji, inspiracji i rozwijaniu ich pasji młodzieży. Urban Club.Lublin 2.0 powstał w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży, której SKENDE jest partnerem strategicznym.
– Ciszę się, że Miejscówka znów wypełni się młodymi ludźmi, którzy są ciekawi świata, chcą poszerzać swoją wiedzę i rozwijać zainteresowania. Z ogromną przyjemnością po raz kolejny otwieramy nasze przestrzenie na projekty, które łączą młodych i pomagają im kreatywnie wyrazić siebie – mówi Jacek Garbaczewski, dyrektor Centrum Handlowego SKENDE.
Harmonogram spotkań Urban Club.Lublin 2.0:
24 marca, godz. 17.00-19.30; Sztuka w przestrzeni miejskiej - Czym jest street art i jak można wkomponować go w architekturę miasta? Na czym polega różnica między muralami a graffiti? Czy to sztuka, czy wandalizm? Oprócz odpowiedzi na te pytania uczestnicy, pod okiem specjalisty z Grupy Magnifiko, zaprojektują i samodzielnie namalują swoje murale.
- 31 marca, godz. 17.00-19.30; Rewitalizacja w mieście - na warsztatach młodzi dowiedzą się, co warto zrobić, by zabytki architektury zachowały się dla następnych pokoleń, jakie budynki można wpisać na listę UNESCO i co należy w tym celu zrobić.
- 1 kwietnia, godz. 11.00-13.00; Poznaj architekturę Lublina - to spacer ulicami Lublina, który zakończy się na ul. Krótkiej, gdzie uczestnicy odwiedzą biuro Fundacji Rozwoju Designu LuCreate i zobaczą, jak pracują architekci. Ale to nie wszystko! Czeka ich także niespodzianka. Dzięki okularom VR przeniosą się w wirtualny świat i zobaczą, jak może wyglądać jedna z ulic Lublina.
- 7 kwietnia, godz. 17.00-19.30; Małe formy architektoniczne - spotkanie będzie poświęcone małym formom architektury, które spotykamy w Lublinie na co dzień. Uczestnicy przeanalizują, czy ogródki kawiarniane i jarmarki wpisują się w tkankę miasta. Dowiedzą się także, czym zajmuje się miejski konserwator zabytków.
- 14 kwietnia, godz. 17.00-19.30; Projekt finałowy: Twarz mojego miasta - podczas spotkania młodzież pozna Lubelską Księgę Standardów i dowie się, jak powinno się projektować reklamy i szyldy reklamowe przedsiębiorstw, aby wpisywały się w estetykę miasta. W części praktycznej młodzież, pod okiem projektanta z Mocno Studio, zaprojektuje i narysuje szyldy dla kamienic Starego Miasta.
- After Party Lublin Urban Club 2.0, czyli młodzi mają głos! - organizatorzy chcą, aby wszystkie pomysły, przemyślenia i wnioski, które pojawią się podczas spotkań Urban Club, przetrwały i zostały wysłuchane, dlatego uczestnicy nagrają podcast. Młodzi podzielą się pomysłami na temat projektowania miasta i o tym, co zrobić, aby było otwarte na młodych. Aby wziąć udział w After Party Lublin Urban Club 2.0 trzeba być obecnym na minimum połowie klubowych spotkań wiosennej edycji projektu. Jego termin zostanie ustalony wkrótce.
Szczegóły na temat wydarzenia oraz link do zapisów dostępne są na: skendeshopping.pl/urban-club
Wydarzenie organizowane jest we współpracy SKENDE z Fundacją Efekt Dziecka, Western NIS Enterprise Fund i Miasta Lublin.