Coraz więcej osób nie decyduje się na zakup nowego mieszkania, lecz wybiera nieruchomości z rynku wtórnego. Dzięki temu często mogą wprowadzić się niemal od razu, a jeśli lokal jest wyremontowany, to także zaoszczędzić nieco środków. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania z rynku wtórnego? Warto przyjrzeć się sytuacji na rynku nieruchomości w Lublinie. Czy średnie ceny mieszkań są tu niższe czy wyższe niż w Poznaniu?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania w Lublinie, jeśli chodzi o rynek wtórny? Co ma wpływ na cenę?
Na pewno istotne znaczenie ma wstępna selekcja ofert. Mieszkania w Lublinie oferowane są zarówno w blokach z wielkiej płyty z lat 70. czy 80., jak i nowszym budownictwie. Cena za metr kwadratowy zależna jest nie tylko od metrażu, ale i lokalizacji danego budynku wielorodzinnego. Wpływ na cenę ma także to, czy mieszkanie zostało przez właściciela wyremontowane przed wystawieniem do sprzedaży. Na pewno mieszkania na sprzedaż w Lublinie są zróżnicowane pod względem ceny. Najdroższe będzie mieszkanie – Lublin oczywiście nie jest pod tym względem wyjątkiem – w stosunkowo nowym apartamentowcu położonym w dzielnicy Śródmieście. Niezależnie od lokalizacji na koszt, jaki trzeba ponieść za mieszkanie z rynku wtórnego, wpływ ma oferowany standard i nie dotyczy to tylko samego lokalu mieszkalnego, ale również dostępu do parkingu „pod chmurką” czy też podziemnego oraz infrastruktury osiedlowej. Ponadto liczy się też bliskość węzłów komunikacyjnych czy budynków użytku publicznego i zakładów pracy.
Jak wygląda wtórny rynek nieruchomości w Lublinie w porównaniu do tego w Poznaniu? Relacja wschód–zachód Polski
Średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Poznaniu, według ceny.szybko.pl, wynosi obecnie (w 2022 r.) 9212 zł. Z kolei średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Lublinie to 8187 zł. Można z tego zatem wysnuć wniosek, że w Lublinie mieszkania są tańsze, jednak nie jest to regułą.
Mieszkania na sprzedaż w Poznaniu w kamienicach są często tańsze niż w blokach, a to z tego powodu, że takie budynki nie zawsze są zmodernizowane czy remontowane tak często jak bloki. Tutaj często przeszkodą do wykorzystania nowoczesnych rozwiązań jest choćby to, że na każdą zmianę należy mieć zgodę konserwatora zabytków – i tak jest w całej Polsce. Oczywiście dotyczy to także mieszkań w kamienicach w Lublinie. Dlatego wybierając mieszkanie (Poznań czy Lublin, sytuacja będzie analogiczna) w kamienicy, trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń, które mogą być związane choćby z niemożnością zamontowania klimatyzacji na elewacji budynku albo starszą instalacją. Każda zmiana, która będzie związana z ingerencją w elewację, będzie musiała być nie tylko zgłoszona, ale również konsultowana z konserwatorem zabytków, wyjątkiem od tej reguły jest to, że kamienica nie jest wpisana do rejestru zabytków. Mieszkanie na sprzedaż w Poznaniu w atrakcyjnej lokalizacji blisko centrum jest droższe niż na obrzeżach miasta, podobnie jak w Lublinie.
O czym jeszcze warto pamiętać przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?
Warto zwrócić uwagę nie tylko na metraż, ale i położenie mieszkania. Istotne znaczenie ma brak barier architektonicznych dla osób z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku mieszkań, które nie są położone na parterze, na pewno trzeba szukać takich, które znajdują się w budynkach z czynną, najlepiej wyremontowaną lub stosunkowo nową windą. Ponieważ mieszkanie to inwestycja w przyszłość, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lokal mieszkalny na siódmym piętrze w budynku bez windy będzie odpowiedni i czy myśli się o zmianie miejsca zamieszkania za kilka lat. Zdecydowanie warto zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego w danym miejscu, czy np. planowane jest postawienie w pobliżu fabryki lub też centrum handlowego.
Na pewno należy wziąć pod uwagę opłaty eksploatacyjne, choć jak wiadomo, za wyższy standard wiele osób jest w stanie płacić więcej. Przed zakupem należy sprawdzić księgę wieczystą, szczególnie dział IV, który dotyczy hipoteki. Jeżeli nieruchomość jest obciążona hipoteką, to sprzedający powinien przedstawić zaświadczenie o zgodzie banku na wcześniejszą spłatę i wykreślenie z hipoteki. Z pewnością trzeba dobrze skalkulować wszystkie koszty w przypadku mieszkań, które wymagają odświeżenia.