System informatyczny pozwalający na tworzenie jednolitych stron internetowych trafi do miejskich szkół. Miasto ogłosiło przetarg na jego opracowanie i wdrożenie oraz dwuletnią asystę techniczną. Nowe oprogramowanie pozwoli na zarządzanie stronami internetowymi dowolnej liczby miejskich jednostek oświatowych – aktualnie jest to ok. 160 szkół, przedszkoli i innych placówek.
– Jeden spójny system tworzenia stron internetowych jest bardzo potrzebny naszym szkołom i placówkom oświatowym. Nowe oprogramowanie pozwoli na tworzenie stron w jednakowym standardzie, o podobnych funkcjonalnościach i wyglądzie graficznym, spełniających ustawowe wymogi z punktu widzenia dostępności oraz o wysokim stopniu zabezpieczeń. Działanie to wpisuje się także w prowadzony już od kilku lat proces wdrażania jednolitego oprogramowania do zarządzania lubelską oświatą – mówi Mariusz Banach, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Oświaty i Wychowania.
Nowy system będzie się składać z głównej strony informacyjnej lubelskiej oświaty a także poszczególnych stron internetowych jednostek oświatowych miasta Lublin. Strona poświęcona oświacie powinna zawierać informacje ogólne dotyczące edukacji w Lublinie wraz z wykazem i podstawowymi danymi każdej placówki oraz umożliwiać wyszukanie i przejście na stronę internetową wybranej jednostki. W panelu administracyjnym systemu będzie możliwe dodawanie nowej strony jednostki oraz przypisanie do niej domeny internetowej, pod którą będzie dostępna.
System administracyjny ma pozwalać na stworzenie dowolnej liczby stron, za które odpowiedzialni będą poszczególni redaktorzy. Powinien więc być w obsłudze intuicyjny i posiadać edytor treści umożliwiający dodawanie informacji przez redaktorów przy założeniu braku przez nich znajomości kodu HTML. Strony będą tworzone w oparciu o różne szablony m.in. aktualności, wizytówki, strony opisowe, kalendarze, galerie, filmy, ankiety. Zaprojektowana grafika powinna być spójna z szatą graficzną stron miejskich, ale w pewnym stopniu różniąca się od portalu Lublin.eu. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie miał 32 miesiące na realizację zamówienia, w tym 8 miesięcy na wykonanie i wdrożenie systemu.
Czas na przystąpienie do przetargu upływa 14 września.