Mycie kostki brukowej z mchu, oleju i wykwitów? To proste!

3 min czytania
Mycie kostki brukowej z mchu, oleju i wykwitów? To proste!

Kostka brukowa często pokrywa tarasy, podjazdy i ścieżki w ogrodzie. Świeżo położona zachwyca swoim wyglądem, jednak bardzo szybko ulega zabrudzeniu. Mech, wykwity i olej nie są dla niej łaskawe. Jak zatem umyć kostkę brukową i przywrócić jej dawną świetność? Czytaj dalej.

Mycie kostki brukowej z mchu, oleju i wykwitów? To proste!

Mech i chwasty na kostce brukowej

Mech i chwasty porastają nie tylko kostkę brukową, ale także szczeliny wokół niej. Dzieje się tak głównie w miejscach, które są zacienione i narażone na kontakt z wilgocią. Na pewno zauważyłeś, że tam, gdzie jest więcej cienia, mech szybciej porasta kostkę brukową. Pojawia się on także po remoncie jako skutek przemian wodorotlenowych. Ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie podłoża przed położeniem kostki brukowej. Teren należy osuszyć i użyć specjalnego piasku lub żwiru jako podkładu.

Mechaniczne usuwanie mchu i chwastów z kostki brukowej

Mech z kostki brukowej możesz usunąć mechanicznie lub stosując środki chemiczne. Jeśli chodzi o mechaniczne usuwanie mchu, na pewno powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia — małe grabie lub akcesoria z wygiętymi, metalowymi częściami.

Pamiętaj o tym, aby wyrywać roślinność razem z korzeniami. W przeciwnym razie mech i chwasty szybko odrosną. Wiedz o tym, że ręczne wyrywanie niechcianych roślin jest wskazane tylko wtedy, kiedy rosną one pojedynczo i na niewielkiej powierzchni.

Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Kolejnym sposobem, który pozwoli pozbyć się mchu i chwastów, jest zastosowanie myjki ciśnieniowej. Urządzenie nie tylko powyrywa” chwasty wraz z korzeniami, ale także pomoże pozbyć się odbarwień, które spowodowała roślinność. Kiedy używasz myjki ciśnieniowej bądź ostrożny. Możesz bowiem niechcący wypłukać piasek spomiędzy kostki, co naruszy jej konstrukcję. Mycie kostki brukowej myjką ciśnieniową wymaga dużego wyczucia. Przede wszystkim powinieneś ustawić odpowiednie parametry sprzętu, między innymi takie jak siła natrysku.

Opryski, czyli naturalne i chemiczne środki do czyszczenia kostki brukowej

Mało kto jest obecnie zwolennikiem używania chemii. Nic jednak dziwnego — pomaga ona usunąć mech i chwasty z kostki brukowej, jednak kosztem zniszczenia innego rodzaju roślinności. Dlatego po chemiczne opryski sięgaj tylko w ostateczności. Najlepiej wtedy, gdy masz do czynienia z dużą ilością wyjątkowo opornych chwastów. Kiedy zdecydujesz się na środki chemiczne, pamiętaj o tym, aby podczas korzystania z nich, zabezpieczyć twarz i ręce.

Alternatywą dla preparatów chemicznych, są środki naturalne, na przykład bazujące na olejku z pelargonii. Są one tak samo skuteczne, jak chemia — efektów możesz spodziewać się już po kilku godzinach.

Jeśli stawiasz na opryski, musisz je dobrze rozprowadzić. Przyda Ci się zatem ręczna pompka. To dzięki niej środek równomiernie pokryje powierzchnię kostki.

Wykwity na kostce brukowej — jak się ich pozbyć?

Wykwity na kostce brukowej pojawiają się w wyniku działania pleśni i grzybów lub są skutkiem naturalnej erozji kamienia. Jeśli chodzi o te ostatnie, wytwarzają się pod wpływem wilgoci i zwykle zanikają po 2-3 miesiącach (wypłukuje je deszcz). Kiedy nie chcesz czekać tak długo, działaj. Tu także przyda Ci się myjka ciśnieniowa. Z jej pomocą pozbędziesz się pleśni, grzybów i wykwitów. Wybierz jednak urządzenie o długiej dyszy — zadziała ono szybko, a Ty oszczędzisz swój kręgosłup (nie będziesz się musiał często pochylać).

Oczywiście w przypadku wykwitów i grzybów, także możesz sięgnąć po środki chemiczne. Zrezygnuj z mało efektywnych domowych sposobów i wypróbuj profesjonalne preparaty na bazie kwasów. Tylko nie zapomnij potem zmyć ich czystą wodą.

Usuwanie plam z oleju

Bywa, że na kostce brukowej pojawi się plama z oleju lub tłuszczu. Nie czekaj aż wnikanie ona w powierzchnie kostki i pozostawi na niej trwały zaciek. Plamę posyp piaskiem, który wchłonie nadmiar oleju. Następnie usuń piasek i wyszoruj plamę wodą z dodatkiem dedykowanego środka chemicznego. Jeśli podany sposób nie przyniesie spodziewanych rezultatów, skorzystaj z pistoletu do piaskowania. Piasek pod ciśnieniem usunie wierzchnią warstwę kostki brukowej, a więc skutecznie zedrze” plamę.

Jak widzisz, mycie kostki brukowej nie jest trudne. Jeśli jednak nie dysponujesz odpowiednim sprzętem i wiedzą, zdaj się na fachowców. Profesjonalna ekipa nie tylko szybko wyczyści Twoją kostkę brukową, ale także zabezpieczy jej powierzchnię.

Autor: Zewnętrzny materiał partnerski

wiadomoscilublin_kf