Projekt RETROspekcje to mini festiwal realizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka.

Wydarzenie odbędzie się 22 i 23 listopada br. w przestrzeniach Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka. Swym klimatem nawiązuje do barwnych lat ’50 i  ’60 XX wieku. Wokół nich osnute są też wszystkie atrakcje przewidziane w ramach festiwalu.

Wśród festiwalowych propozycji znajdziemy m.in. pokaz mody, projekcję filmową, warsztaty taneczne, prelekcję na temat dizajnu czy imprezę taneczną, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Zapraszamy na kolejny projekt realizowany w ramach stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka, które przyznaliśmy studentom i doktorantom w lipcu ubiegłego roku. Tym razem spotkajmy się we wspomnieniu lat 60 XX w., czasu powstania naszej Chatki. Barwy, dźwięki i klimat tych czasów doświadczymy w ramach tego wyjątkowego projektu. Liczę, że stanie się on przygodą zarówno dla osób, które pamiętają tamte czas, jak i dla naszych obecnych studentów – mówi Izabela Pastuszko, Dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka.

Wydarzenie ma też przybliżyć młodym ludziom genezę niektórych tendencji i nurtów obecnych w dzisiejszej kulturze, tak by twórczo mogli korzystać z dorobku minionych dekad. Są one bowiem, zdaniem inicjatorki projektu, nieprzebraną skarbnicą inspiracji, której nie sposób pominąć.

Lata ‘60 to niezwykle barwny okres w kulturze, a jednocześnie czas rozkwitu życia studenckiego. Wiele ówczesnych trendów powraca, przenikając do dzisiejszej mody czy dizajnu. To wszystko sprawiło, że pojawił się pomysł na festiwal utrzymany w klimacie lat ’50 i ’60, a dzięki stypendiom Kulturalnym Bogdanki w Chatce Żaka realizacja tego projektu stała się możliwa, z czego niezwykle się cieszę– dodaje Katarzyna Strużyńska, pomysłodawczyni festiwalu i laureatka Stypendium Kulturalnego Bogdanki w Chatce Żaka.

HARMONOGRAM WYDARZENIA: 

22 listopada

  • 18:00–19:00 Nie tylko pin up! - prelekcja połączona z pokazem mody lat 50. i 60. | Mała Sala Widowiskowa - Wydarzenie otworzy pokaz mody, który poprowadzi Małgorzata Wojcieszuk, znana w lubelskim świecie kulturalnym m.in. z organizacji Festiwalu Renesansu. Podczas pokazu będzie można zobaczyć charakterystyczne wówczas stylizacje – zarówno te rodzime, jak i zagraniczne, usłyszeć muzykę minionych dekad oraz zaczerpnąć modowych inspiracji, które znów zyskują na popularności. W rolę modelek i modeli wcielą się m.in. tancerze i tancerki oraz studenci lubelskich uczelni. Pokaz zakończy się występem tanecznym.
  • 19:00–20:30 Let’s twist again! – warsztaty taneczne cz. 1 Warsztaty odbędą się w dwóch odsłonach –  pierwszego dnia tuż po pokazie mody, drugiego zaś będą wprowadzeniem do imprezy tanecznej utrzymanej w stylu lat ’60, która będzie zarazem punktem kulminacyjnym i podsumowaniem dwóch dni festiwalu.
  • 20:30 – Kino Retro - projekcja filmowa - na Sali Widowiskowej Chatki Żaka będzie można zobaczyć jeden z kultowych filmów drugiej połowy lat ’60, co może usatysfakcjonować niejednego kinomana.

23 listopada

  • 18:00–19:00 Mid-century Modern, czyli design, który wraca | Mała Sala Widowiskowa - propozycja dla pasjonatów aranżacji przestrzeni i amatorów nowinek wnętrzarskich może być z kolei prelekcja poświęcona dizajnowi. Przewodniczką po świecie dizajnu będzie Paulina Zarębska-Denysiuk, historyk sztuki, która nie tylko przybliży minione trendy, ale też opowie o ich dzisiejszych odsłonach i kontynuacjach.
  • 19:15–20:30 Let’s twist again! – warsztaty taneczne cz. 2
  • 20:30 Retro prywatka w Chatce Żaka | Czarne foyer


Współpraca: Fundacja Belriguardo – okno na historię i sztukę
Mecenat: Lubelski Węgiel Bogdanka
Projekt realizowany w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki w Chatce Żaka.