UM Lublin: Założenia programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok
W przyszłym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, wiele zadań publicznych Miasta Lublin z zakresu pomocy społecznej, kultury czy sportu będzie realizowanych przez organizacje pozarządowe. Na wczorajszej (21 października) sesji Rady Miasta Lublin, został przyjęty program współpracy z organizacjami pozarządowymi na 2022 rok. Program określa rodzaje zadań oraz formy współpracy samorządu z takimi podmiotami niepublicznymi jak stowarzyszenia, fundacje i inne organizacje prowadzące działalność o charakterze pożytku publicznego. Pula środków finansowych na dotacje dla organizacji pozarządowych może wynieść nawet55 mln zł.
Organizacje pozarządowe są dla naszego samorządu kompetentnym i odpowiedzialnym partnerem. Trudno obecnie wyobrazić sobie realizację wielu zadań i obowiązków Miasta, zwłaszcza w zakresie oferty kulturalnej, sportowej czy z obszaru pomocy społecznej bez efektywnej współpracy i wsparcia organizacyjnego ze strony trzeciego sektora. Nasze dotychczasowe pozytywne doświadczenia w tym zakresie pokazują, że partnerstwo na płaszczyźnie samorząd NGO znakomicie się sprawdza, a lubelskie organizacje są bardzo zaangażowane w życie miasta i mieszkańców. Nowością tegorocznego Programu współpracy będzie włączenie organizacji pozarządowych w działania na rzecz ludzi młodych w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak , Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Program współpracy określa priorytetowe zadania publiczne Miasta Lublin w kilkunastu różnych dziedzinach i obszarach życia , które będą realizowane we współpracy finansowej lub pozafinansowej z organizacjami pozarządowymi. W ten sposób będą zlecane niektóre zadania na rzecz osób z niepełnosprawnościami , m.in. usługi asystenta osoby z niepełnosprawnościami, rehabilitacji, organizacja programów wspierających, zajęć edukacyjnych, terapeutycznych i opiekuńczych dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz prowadzenie specjalistycznych placówek.
Szeroki wachlarz działań będzie realizowany przede wszystkim w obszarze pomocy społecznej. Miasto powierzy w tej formie realizację zadań z zakresu wspierania rodziny i pieczy zastępczej, poprzez m.in. prowadzenie placówek wsparcia dziennego dla dzieci, placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, a także poprzez realizację różnorodnych programów na rzecz dzieci i młodzieży. W ten sposób finansowane są również działania miasta z przeciwdziałania bezdomności, jak prowadzenie noclegowni, schronisk dla osób zagrożonych bezdomnością, ogrzewalni a także żywienia w formie kuchni społecznych czy dystrybucji żywności dla mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Program obejmuje świadczenie usług dla osób, które ze względu na wiek, chorobę czy niepełnosprawność, wymagają częściowej lub całodobowej opieki i pomocy, w tym osób z zaburzeniami psychicznymi, oraz wsparcie osób w sytuacji kryzysowej, m.in. z problemem przemocy w rodzinie. Miasto zleci również organizacjom pozarządowym prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, a także prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej dla dzieci z rodzin z problemem alkoholowym.
Do zadań z dziedziny kultury i sztuki realizowanych przy wsparciu trzeciego sektora będzie należała przede wszystkim organizacja przedsięwzięć kulturalnych o zasięgu miejskim, regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym Miasto Kultury, ale także lokalnym, mającym na celu zwiększenie potencjału kulturalnego lubelskich dzielnic Dzielnice Kultury. Ponadto dotacje finansowe otrzyma tworzenie kolekcji sztuki współczesnej oraz dwa zadania Kultura dla wszystkich oraz Miasto edukacji kulturalnej, mające na celu zwiększenie dostępności lublinian do kultury oraz rozwój edukacji kulturalnej w mieście. Ze wsparciem organizacji pozarządowych będą realizowane zadania publiczne z zakresu sportu organizacja programów szkolenia sportowego, zajęć i zawodów, w tym program Aktywny Lublin promujący aktywność fizyczną mieszkańców Lublina w każdym wieku.
Wsparciem zostaną objęte również działania z zakresu ochrony środowiska , w tym realizacja programów zwiększających świadomość ekologiczną mieszkańców w sprawach dotyczących ochrony powietrza, gospodarki odpadami, selektywnej zbiórki odpadów, gospodarki obiegu zamkniętego, ochrony dzikich zwierząt oraz zasobów przyrodniczych Lublina.
Pełny katalog zadań , które będą powierzane organizacjom pozarządowym znajduje się w Programie współpracy Gminy Lublin z organizacjami pozarządowymi na rok 2022.
Zgodnie z przepisami ustawy o pożytku publicznym i wolontariacie zdecydowana większość dotacji zostanie rozdysponowana w formie otwartych konkursów ofert. Część zadań o mniejszym zakresie i realizowanych w krótkim czasie może też być zlecana w trybie uproszczonym, według procedury określonej w art. 19a ustawy, z pominięciem konkursu ofert. Są to tzw.małe granty. Wysokość środków na realizację poszczególnych zadań zostanie określona w uchwale budżetowej Miasta Lublin na 2022 rok.
Urząd Miasta Lublin, lublin.eu/, lublin.eu/mieszkancy/partycypacja/organizacje-pozarzadowe/aktualnosci/zalozenia-programu-wspolpracy-z-organizacjami-pozarzadowymi-na-2022-rok,610,581,1.html
Autor: krystian