Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru stołu spawalniczego?

Dla każdego właściciela warsztatu ważne jest, aby zapewnić komfort pracy i bezpieczeństwo swoim pracownikom. Profesjonalnym spawaczom niezbędny jest nie tylko wysokiej klasy sprzęt do spawania, ale i akcesoria takie jak stoły spawalnicze. Ale tak naprawdę niezależnie od tego, czy szukasz tego sprzętu do przydomowego warsztatu, czy profesjonalnego zakładu produkcyjnego, akcesorium to musi mieć odpowiednie parametry.

1. MATERIAŁ

Stół spawalniczy, na jaki się zdecydujesz powinien wytrzymać duże obciążenie dlatego sprawdź czy na pewno jest wykonany z wysokiej jakości stali, odpornej na gorąco, korozję i rdzę. Nie daj się złapać na chwyt marketingowy wielu firm, które zachwalają stoły poddawane azotowaniu czy takie ze stali hartowanej - jest to tylko sposób na podwyższenie ceny produktu, a tak naprawdę te dodatkowe powłoki nie są w ogóle potrzebne! Najlepszym materiałem z którego wykonuje się profesjonalne stoły spawalnicze jest dobrej jakości stal S355J2+N.

W pracy spawacza liczy się precyzja dlatego konieczna jest płaska i stabilna powierzchnia stołu spawalniczego. Kiedy dokonujesz zakupu upewnij się również, czy stół ma wzmocnienia. Chodzi tu głównie o zastosowanie specjalnych żeber, które poprawiają wytrzymałość konstrukcji!

2. REGULACJA

Ważną funkcją stołów spawalniczych jest możliwość regulacji wysokości i kąta nachylenia. Te najbardziej nowoczesne można nawet ustawić pod 5 kątami (podczas gdy inne tylko pod 1 lub 2). Pamiętaj, aby każdy użytkownik mógł dostosować miejsce pracy do swoich potrzeb i umiejętności. 

Profesjonalny stół spawalniczy ma idealnie płaską powierzchnię na wygodnej wysokości. Praca staje się o wiele łatwiejsza gdy nie musimy trzymać się sztywnych wytycznych wysokości i ustawienia stołu spawalniczego. Proces spawania jest powtarzalny, więc akcesoria spawalnicze muszą być dostosowane do danego sposobu pracy.

3. STABILNOŚĆ I MOBILNOŚĆ

Stoły spawalnicze muszą być stabilne, wytrzymałe i solidnie wykonane, ponieważ przyjmują na siebie duży ciężar spawanych materiałów. Do spawania ciężkich elementów przyda się solidny stół z masywnymi nogami, bo to właśnie one zapewnią mu większą stabilność. W przypadku hobbystycznych prac spawalniczych warto wziąć pod uwagę mniejszy i lżejszy stół który na pewno ułatwi nam wykonywaną pracę.

W wielu warsztatach nie ma zbyt wiele miejsca na stoły spawalnicze. Z tego względu warto postawić na modele składane. Doskonale sprawdzą się również stoły z kółkami, dzięki którym łatwiej takie sprzęty przeniesiesz gdziekolwiek tylko chcesz, nawet jeśli ich waga jest duża. Dzięki takim przenośnym stołom można tak zorganizować przestrzeń roboczą, aby maksymalnie ją wykorzystać, a przy pomocy łącznika zmontujesz ze sobą kilka stołów.

4. ELEMENTY ZACISKOWE

Profesjonalny stół spawalniczy wyposażony jest w dodatkowe elementy, jak szyny prowadzące, zaciski narożnikowe czy otwory do przechowywania narzędzi. Wszystko to wpływa na precyzję i tempo pracy. Przede wszystkim stół spawalniczy powinien mieć elementy zaciskowe. Są one niezbędne, ponieważ zaciskają się na metalu, przytrzymując go w miejscu.