Sposobem na pożegnanie lata, a zarazem panaceum na jesienną chandrę może być spora dawka artystycznych uniesień. Aby ją otrzymać, nie trzeba wybierać się do lekarza po receptę. Wystarczy odwiedzić Centrum Kultury w Lublinie.  

Rozpoczynające się w tym tygodniu Konfrontacje Teatralne skoncentrowane są na badaniu tematów społecznych i podmiotowości człowieka. Mocna reprezentacja młodych twórców zaprezentuje zarówno autorskie scenariusze, jak i spektakle oparte na współczesnej literaturze. Natomiast ci, którzy wolą zasiadać przed srebrnym ekranem, będą mogli zapoznać się z polskim kandydatem do Oscara. W kinie CK zobaczymy premierowo produkcję Jana Matuszyńskiego pt. „Żeby nie było śladów”.

Najmłodsi widzowie mogą czuć się zaproszeni na 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Co roku wydarzenie przybliża kinematografię wybranego regionu, tym razem wybierzemy się do Flandrii i Walonii-Brukseli. Repertuar otwiera animacja Mamoru Hosody pt. „Belle”. To spojrzenie na klasyczną historię o pięknej i bestii, ale z nieco innej perspektywy.

Lubelski Teatr Tańca gości u siebie twórcę z Luksemburga, Williama Cardoso. Artysta razem z Cheyenne Vallejo zaprezentują swój „work in progress”. Spektakl pt. „Verdura” czerpie inspiracje z obrazu Hieronima Boscha „Ogród rozkoszy ziemskich”.

Syntezę słowa i muzyki zobaczymy w projekcie Daniela Adamczyka. „Memento Mori Dance Club” to eksperymentalne podejście do melodii pogrzebowych, zadusznych i wielkopostnych. W tanecznych aranżacjach usłyszymy dźwięki dud, skrzypiec, barabanu czy fisharmonii.

Wielbicieli dobrej, współczesnej prozy zapraszamy na Dosłowne Potyczki Literackie. Tym razem Księgarnia Dosłowna będzie gościć Karolinę Bednarz — założycielkę wydawnictwa Tajfuny oraz autorkę książki „Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet”.