Gdzie w Lublinie buduje się najwięcej?

Lublin co roku przyciąga studentów, turystów oraz osoby chętne do pracy. Wysoki popyt na mieszkania sprawia, że miasto stało się obszarem intensywnych działań firm deweloperskich. Gdzie w Lublinie buduje się najwięcej i które dzielnice cieszą się największą popularnością?

Lublin jako stolica województwa lubelskiego pełni rolę lokalnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego. Wysokiej jakości zaplecze akademickie, sprawia, że swoje siedziby lokuje tu wiele dużych firm szukających wykwalifikowanych pracowników. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy przyciąga nowych mieszkańców z całego województwa. Bogata historia oraz liczne zabytki sprawiają, że Lublin chętnie odwiedzany jest przez turystów. Wszystko to stwarza rosnące potrzeby mieszkaniowe. Naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców wychodzą deweloperzy. Jak wygląda rynek pierwotny w Lublinie i w których częściach miasta buduje się najwięcej?

Nowe inwestycje — jakie dzielnice?

Rozwój nowych osiedli na planie Lublina przebiega w uporządkowany i przemyślany sposób. Duża w tym zasługa władz miasta, które systematycznie przygotowuje nowe tereny pod inwestycje mieszkaniowe, uwzględniając je w planie zagospodarowania przestrzeni. Największa dostępność niezagospodarowanych terenów to oczywiście obrzeża, dlatego obszarem najintensywniejszej działalności deweloperów są takie dzielnice, jak Sławin, Szerokie, Wrotków oraz Węglin Południowy. Sprzyja to nie tylko powstaniu większej bazy noclegowej, ale także przyczynia się do rewitalizacji oddalonych od centrum dzielnic.

Mieszkania i domy na sprzedaż w Lublinie znajdują się także w takich dzielnicach, jak Panikwoda, Czuby, Sławinek oraz Czechów. Kameralne inwestycje to idealna propozycja, dla osób, którym zależy na odpoczynku od miejskiego zgiełku, dostępnie do terenów zielonych oraz łatwym dojeździe do centrum. Nowe inwestycje powstają także w bezpośrednim sąsiedztwie Zalewu Zembrzyckiego. Takie lokalizacje są nieprzypadkowe. Jak pokazują badania, wśród preferencji mieszkańców Lublina dominują takie trendy, jak spokojna okolica, dostęp do zieleni oraz duża ilość miejsc parkingowych. Wszystkie te cechy spełniają nieruchomości położone w pewnym oddaleniu od centrum

Rynek pierwotny w Lublinie

Rynek nieruchomości w Lublinie jest dojrzały, co oznacza, że deweloperzy konkurują ze sobą nie tylko ceną, ale także architekturą i funkcjonalnością osiedli. Inwestycje często łącza obiekty mieszkalne z pawilonami przeznaczonymi na cele usługowe, handlowe lub rekreacyjne. Estetyczna architektura oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Lublina. Dotyczy to zarówno mieszkań, jak i domów mieszkalnych.

Zakupowi nieruchomości z rynku pierwotnego sprzyjają także niewygórowane ceny za metr kwadratowy. Mimo stołecznej roli Lublin należy do jednych z najtańszych miast wojewódzkich w Polsce, co znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie lokali. Za metr kwadratowy powierzchni mieszkania zapłacimy średnio 6884 zł, a ceny domów z garażem zaczynają się już od 600 tys. zł.