Lubelskie „dziury w ziemi” zyskują na popularności

W Polsce brakuje mieszkań gotowych do użytku. Nie inaczej jest w Lublinie. Aż 97% oferowanych „M” na lokalnym rynku to te, na których ukończenie trzeba czekać od roku do powyżej dwóch lat. Z czego wynika taka sytuacja? Sprawdź!

Szalejący popyt

Popyt na rynku nieruchomości wciąż przewyższa podaż. Deweloperzy nie nadążają z budową mieszkań, a lista chętnych na ich zakup wciąż się wydłuża. Taka sytuacja sprawiła, że gotowych mieszkań na rynku jest już stosunkowo niewiele. Ci, którzy chcą mieć większy wybór, muszą uzbroić się w cierpliwość.

Nowe mieszkania, których termin ukończenia waha się od 12 do 24 miesięcy, stanowią dużą część oferty deweloperskiej w Polsce. Biorąc pod uwagę sześć największych rynków w Polsce, na 36% lokali trzeba poczekać dłużej niż dwa lata. Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl – Zainteresowanie inwestycjami z długim terminem oczekiwania na koniec budowy aktualnie jest duże, ale trzeba pamiętać, że po części wynika to z obecnej sytuacji rynkowej. Duży popyt w połączeniu z ożywieniem inwestycyjnym spowodował, że projektów deweloperskich z gotowymi mieszkaniami i lokalami dostępnymi do 3 miesięcy jest po prostu zbyt mało. W tym kontekście warto przypomnieć, że wiele osób zainteresowanych szybką przeprowadzką poszukuje właśnie mieszkań i domów, które są gotowe lub prawie gotowe.

Lubelskie „dziury w ziemi”

Dane portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że obecnie zaledwie 3% wszystkich budowanych „M” w Lublinie to te już ukończone. Okazuje się, że 68% ofert to mieszkania z terminem oddania do użytku od 1 roku do 2 lat. Na 29% lokali trzeba poczekać nawet powyżej 24 miesięcy. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim wysoki popyt, który spowodował wyprzedaż mieszkań w późniejszych fazach budowy i zmotywował deweloperów do wprowadzenia wielu nowych inwestycji. Taka sytuacja ma również miejsce na terenie Lublina.

Długi czas oczekiwania na mieszkanie dla wielu kupujących jest problematyczny. Jednak warto zwrócić uwagę na plusy takich lokali. Jak mówi Andrzej Prajsnar – Jedną z wielu zalet tego typu inwestycji jest duży wybór dostępnych ofert oraz możliwe rabaty i promocje na etapie przedsprzedaży. Warto też pamiętać o możliwości łatwiejszego wprowadzenia zmian do projektu mieszkania lub domu.

Popularne inwestycje

Lublin cieszy się dużą popularnością zarówno wśród deweloperów, jak i osób szukających wymarzonego „M”. Atrakcyjność stolicy województwa lubelskiego potwierdza liczba powstających na tym terenie mieszkań. W czerwcu na portalu RynekPierwotny.pl mogliśmy znaleźć 1463 oferty w 27 inwestycjach. Średnia cena za mkw. wynosiła 7731 zł/mkw. Z kolei średni metraż „M” oscylował w granicach 53 mkw.

Na popularność projektów z długim terminem oczekiwania wskazują również wyniki Rankingu Inwestycji, przygotowane na podstawie zainteresowania użytkowników portalu RynekPierwotny.pl. Pierwsze miejsce w zestawieniu zajął projekt Sowińskiego Apartments, którego termin oddania to III kw. 2023 rok. Tuż za nim uplasowała się inwestycja Nowa Nałęczowska. Projekt zostanie ukończony III kw. 2022. Stawkę zamyka inwestycja Nowe Bronowice. Zakończenie budowy zaplanowano na IV kw. 2022 roku.

Długi czas oczekiwania na ukończenie wymarzonego „M” może być kłopotliwy. Zwłaszcza jeżeli zależy nam na szybkiej przeprowadzce. Jednak w obecnej sytuacji rynkowej, kiedy brakuje ukończonych lokali, te z długim terminem oczekiwania mogą okazać się jedynym i najlepszym wyborem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat wyróżnionych inwestycji, jak i samego Rankingu Inwestycji? Sprawdź! https://rynekpierwotny.pl/ranking-inwestycji/lublin/ocena-q2-2021/