Co warto wiedzieć przed montażem paneli fotowoltaicznych?

Zainteresowanie fotowoltaiką i oszczędzaniem energii wciąż rośnie. W związku z tym przybywa firm, które świadczą usługi w sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych. Ważne jest, aby dobrze wybrać firmę, która dysponuje wysokiej jakości komponentami i prawidłowo zamontuje panele, ponieważ jest to instalacja, która może nam służyć nawet 30 lat.

Wybór sprawdzonej firmy

Jeśli chcemy, aby nasz system fotowoltaiczny działał sprawnie, należy wybrać odpowiednią firmę, z wykwalifikowanym personelem i dobrymi opiniami swoich klientów. Przykładową, bazującą na wieloletnim doświadczeniu w zakresie odnawialnych źródeł energii jest www.appenergy.pl, czyli Fotowoltaika APP Energy sp. z o.o., zlokalizowana na ul. Willowej 42a w Lublinie (Tel: 693 345 471). Na początku, zawsze warto zapoznać się z firmą, z którą pojawia się potencjalna chęć nawiązania współpracy. Rozsądnym byłoby sprawdzić i zweryfikować podstawowe informacje, takie jak data założenia czy kapitał zakładowy. Jeśli spółka jest notowana na giełdzie, to możemy mieć pewność, że spełnia wszystkie wymagania i jest w pełni wiarygodna.

Odpowiedni dobór mocy instalacji

Fotowoltaika jest opłacalna wtedy, kiedy ma odpowiednio dobraną moc instalacji. Instalacja fotowoltaiczna w domu powinna być przewymiarowana o około 20 procent. Wtedy zapotrzebowanie na prąd zostanie w pełni zaspokojone. W sytuacji kiedy moc jest zbyt duża wyprodukowanej energii jest zbyt dużo, a nie zużyta zostaje bezpowrotnie stracona. Sprawia to także, że inwestycja będzie dłużej się spłacać. Natomiast zbyt mała moc instalacji spowoduje, że będzie trzeba dopłacać do rachunków.

Przedstawiciel firmy po przeanalizowaniu naszych rachunków może zaproponować nam odpowiednią moc naszej instalacji. Należy uważać, aby nie zostać wprowadzonym w błąd, jeśli przedstawiciel chce sprzedać jak najwięcej lub nie potrafi odpowiednio dobrać mocy.

Instalacja fotowoltaiczna

Technologia firmy

Na rynku mamy do wyboru wiele technologii. Obecnie standardem są panele monokrystaliczne. Można wybrać klasyczne moduły, a także z ogniwami ciętymi na pół, technologią MWT lub PERC. Dostępne są także wersje łączące wszystkie te technologie, dzięki temu mają większą sprawność i żywotność. W celu większego bezpieczeństwa i lepszej ekologii warto wybrać panele bez ołowiu, a w przypadku niewielkiego dachu warto zwrócić uwagę na ich sprawność. Ważnym elementem jest także gwarancja producenta, dzięki której będziemy mogli korzystać z instalacji przez długie lata. Zaletą jest także, jeśli firma posiada w swojej ofercie inne rozwiązania, z których będziemy mogli skorzystać w przyszłości.

Portfolio wykonawcy

Przed wyborem danej firmy dobrze jest sprawdzić jej portfolio. W tym celu warto odwiedzić media społecznościowe danej firmy, lub tak jak w przypadku wspomnianego już APP Energy, zajrzeć na stronę internetową (https://appenergy.pl/realizacje/), na której widocznych jest wiele przykładowych projektów, zrealizowanych na terenie województwa lubelskiego. Dzięki temu rozwiązaniu, można zaobserwować ilość wykonanych już instalacji, ich estetykę wykonania, a także sposób montażu. W prawidłowo wykonanej instalacji nie powinny występować zacienienia, przewody powinny być odpowiednio zamocowane, a panele nie powinny wystawać poza dach.

Zabezpieczenia

Przed wyborem firmy ważne jest, aby sprawdzić jej sposób zabezpieczania instalacji. Powinna ona spełniać wymagania nowej ustawy o prawach budowlanych. W tym celu najważniejsze jest używanie odpowiednich komponentów oraz trwałego rozłączenia obwodu elektrycznego.

Gwarancja na instalację

Instalacja fotowoltaiczna pozostaje sprawna średnio przed 30 lat. W związku z tym warto zwrócić uwagę na to, jaką gwarancję daje firma. Między innymi gwarancja na sprawność, która oznacza czas przez jaki panele będą efektywnie działać. Oprócz tego istnieje także gwarancja na komponenty oraz montaż i serwis. Po wszystkim należy także instalację do operatora sieci dystrybucyjnej oraz zweryfikować pierwszy rachunek za prąd.