Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Jak znaleźć pracę w Lublinie?

Lublin to największe studenckie miasto południowo-wschodniej Polski, jeden z głównych ośrodków akademickich kraju. Młodzi ludzie mogą kształcić się w ponad 200 kierunkach oferowanych przez 9 uczelni. Wykwalifikowana kadra jest ogromnym atutem miasta.

Warto podkreślić, że w tym niegdyś kojarzonym przede wszystkim z rolnictwem regionie współcześnie inwestują firmy z polskim i zagranicznym kapitałem reprezentujące różnorodne branże. W których sektorach i na jakich specjalistów czeka praca w Lublinie? Gdzie znaleźć najlepsze oferty?

Lublin – poszukiwane zawody na rynku pracy

Szukanie pracy warto zacząć od analizy sytuacji na rynku zatrudnienia, sprawdzenia możliwości rozwoju zawodowego branży. Dlaczego? Pozwoli to ocenić nasze szanse na zdobycie posady w danej okolicy, zorientować się, jakie są płace i warunki zatrudnienia.

Jednym z narzędzi, które możemy w takim researchu wykorzystać, jest prognoza Barometr zawodów. Znajdziemy w niej sporządzoną przez ekspertów rynku pracy listę zawodów deficytowych, będących w równowadze oraz w nadwyżce względem dostępnych wakatów. Na kogo zatem czekają oferty pracy w Lublinie?

Zgodnie z badaniem w grupie deficytowej znalazło się wielu kandydatów do pracy w zakładach przemysłowych. Wśród wolnych stanowisk są zarówno te wymagające wykształcenia zawodowego, posiadania specjalistycznych uprawnień, jak i ukończenia studiów wyższych. Do najbardziej poszukiwanych zawodów w przemyśle zaliczają się np. krawcy i pracownicy obróbki odzieży, magazynierzy, pracownicy fizyczni, operatorzy maszyn i urządzeń, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD czy specjaliści ds. organizacji produkcji.

Podobnie wygląda kwestia wykształcenia kandydatów do pracy w branży budowlanej. Brakuje m.in. murarzy i tynkarzy, brukarzy, betoniarzy i zbrojarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, pracowników ds. budownictwa drogowego, ale także techników i inżynierów budownictwa oraz kierowników budowy.

Na tym nie zamyka się jednak lista deficytowych profesji w Lublinie. Wakaty znaleźć też można w firmach transportowych, motoryzacyjnych, zakładach rzemieślniczych, w gastronomii, finansach, IT, branży elektromechanicznej, sprzedaży, oświacie, ochronie zdrowia i innych obszarach.

W Lublinie jest także spora grupa zawodów nadwyżkowych – w większości wymagających wyższego wykształcenia, a niewystarczająca liczba ofert wynika w licznych przypadkach z sytuacji epidemicznej w Polsce. Przeszkodą w podjęciu pracy jest też często niewielkie doświadczenie zawodowe kandydatów.

Jeśli chodzi zaś o obszar województwa, warto wspomnieć, że w badaniu Barometr zawodów eksperci rynku pracy wskazali większe niż przed rokiem zapotrzebowanie na pracowników branży usług medycznych i opiekuńczych. Do zawodów, co do których występuje wzrost zapotrzebowania w największej liczbie powiatów (2021 r. vs. 2020 r.), zaliczają się:

  • pielęgniarki i położne (wzrost zapotrzebowania w 16 powiatach),

  • opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej (w 14 powiatach),

  • lekarze (w 12 powiatach).

W lepszej sytuacji niż w roku ubiegłym są także m.in. pracownicy sprzedaży internetowej oraz nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Najnowsze oferty pracy w Lublinie – gdzie ich szukać?

Na pewno warto postawić na aktywne poszukiwanie pracy za pomocą kilku kanałów. Możemy skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy, sprawdzić, co mają do zaoferowania akademickie biura karier działające przy lubelskich uczelniach. Nieocenionym źródłem wiedzy o pojawiających się ofertach i warunkach zatrudnienia mogą być też znajomi pracujący w branży.

W żadnym wypadku nie ignorujmy jednak potęgi internetu. To medium, w którym codziennie znajdziemy świeże oferty pracy. Bardzo przydatne będzie założenie konta na dużym portalu z ogłoszeniami. Na stronie praca.pl mamy możliwość nie tylko przeglądać najnowsze oferty pracy w Lublinie, ale też stworzyć CV i w prosty sposób wysyłać aplikacje. Możemy to robić w dowolnym momencie, także korzystając z dedykowanej aplikacji na telefon komórkowy. Aktywując job alert, czyli powiadomienia o nowych wakatach, mamy pewność, że nic nam nie umknie. Praca.pl to duży i sprawdzony portal. Warto więc sprawdzić, co ma do zaoferowania.