Kolejki u wulkanizatora zaczynają się, gdy tylko nastąpi kalendarzowa wiosna. Chętnych do zmiany opon nie brakuje, mimo że pogoda jest jeszcze bardzo zmienna i mogą wystąpić okresowe przymrozki. Czy pierwsze dni wiosny to na pewno dobry moment na wymianę ogumienia na opony letnie https://noweopony.pl/? W tym artykule wyjaśniamy, kiedy powinno się wymieniać opony na letnie.
Kiedy wymienić opony na letnie?
Pierwsze ciepłe dni sprawiają, że wielu kierowców udaje się na wymianę opon, jednak może to być duży błąd. Początek wiosny często bywa kapryśny i po okresowych cieplejszych dniach przychodzą przymrozki. Natomiast opony letnie z https://noweopony.pl/opony/letnie przy niskich temperaturach stają się sztywne, co znacznie obniża bezpieczeństwo i komfort jazdy. Eksperci zalecają wymianę opon na letnie, gdy temperatura przekracza 7 stopni Celsjusza, jednak ważne, aby wziąć pod uwagę pogodę długoterminową, zwłaszcza jeśli pokonuje się duże dystanse. Jeśli opony zostały już zmienione, a temperatura powietrza znacznie spadła, to trzeba dostosować jazdę do panujących warunków. Zalecane jest jeżdżenie w sposób spokojny i z umiarkowaną prędkością, gdyż przyczepność samochodu może być obniżona.
Czy można jeździć na oponach zimowych, gdy jest ciepło?
Jazda na zimówkach, gdy jest ciepło, nie jest zalecana, gdyż wysokie temperatury negatywnie wpływają na parametry opon, a to sprawia, że auto ma gorsze osiągi i słabszą przyczepność. Dodatkowo jazda przez cały rok na ogumieniu przeznaczonym na zimę powoduje, że opony szybciej ulegają zniszczeniu. Warto przy tym pamiętać, że kilkudniowe ciepło nie sprawi, że opony się zniszczą więc lepiej je zmieniać z pewnym opóźnieniem niż zbyt szybko.
Czym różnią się opony zimowe od letnich?
Do produkcji opon letnich używana jest inna mieszanka gumowa, która sprawia, że są one sztywniejsze i pod wpływem wysokiej temperatury mają idealne prarametry do bezpiecznej jazdy. Dodatkowo różnią się one głębokością i rodzajem bieżnika, który w oponach zimowych jest głębszy i ma gęstsze nacięcia – to dzięki temu gumy zimowe dobrze odprowadzają wodę i zachowują optymalną przyczepność na zaśnieżonej nawierzchni. Natomiast gumy letnie zapewniają optymalną przyczepność, stabilną jazdę na zakrętach oraz mniejsze zużycie paliwa przy wyższych temperaturach.
Jak sprawdzić, czy opony jeszcze nadają się do jazdy?
Opony są niezwykle ważnym elementem samochodu – to jedyny punkt styku auta z nawierzchnią. Dobre opony zapewniają maksymalne osiągi podczas jazdy, dobrą przyczepność oraz prawidłowe działanie systemów wspomagania kierowcy. Jednak jest to możliwe, tylko jeśli ogumienie jest w dobrym stanie. Dlatego należy je wymieniać, gdy tylko zauważy się oznaki zużycia. Sygnałem, że czas wymienić opony są:
- wybrzuszenia;
- odkształcenia;
- pęknięcia;
- bieżnik o głębokości 1,6 mm.
Warto jednak pamiętać, że taka głębokość bieżnika oznacza, że guma jest już mocno zużyta, a jazda na niej może być niebezpieczna i nieekonomiczna.
Niezależnie od stopnia zużycia i wyeksploatowania opon producenci zalecają ich wymianę co minimum 10 lat, gdyż po tym czasie guma może tracić swoje właściwości. Jeśli nie mamy pewności ile lat mają opony, to warto sprawdzić bok opony. To właśnie tam wytłoczony jest rok produkcji. Niestety wśród opon budżetowych zdarzają się również modele, które szybko ulegają zniszczeniu i należy je wymienić już po 5 – 6 latach.