Czy dieta online działa? Sprawdzamy!

Wolisz kanapki czy naleśniki? Pizzę czy spaghetti? Czy wiesz, że można zbudować skuteczny plan dietetyczny na podstawie ulubionych produktów i ewentualnych fit-zamienników? Dobra redukcyjna dieta online dopasowuje się do Twoich preferencji. Ale też nie brakuje w niej pewnego, niezwykle skutecznego składnika wprawiającego w ruch poposiłkowy metabolizm... Składnika zużywającego aż 1/4 energii na samo jego strawienie!

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz układanie diety?

Zacznijmy od tego, że najlepszy plan dietetyczny online to taki, który... zostanie wprowadzony w życie. Tak! Ile razy przeglądaliście porady dietetyczne online dla samego przeglądania? Dietetyk online Michał Wrzosek autor bloga michalwrzosek.pl radzi: Nawet najlepszy plan żywieniowy, ułożony przez najlepszego dietetyka nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli zostanie zamknięty w szufladzie pod biurkiem. Zwrócenie się o pomoc do dietetyka to dopiero początek drogi, którą dalej musisz realizować samodzielnie. Michał Wrzosek radzi też, aby wybieranie i układanie diety odpowiedniej dla siebie poprzedzić jasnym  sformułowaniem celów: Prawidłowo sformułowany cel nie powinien zatem brzmieć „schudnę do lipca”, ale „w lipcu 2018 będę ważyć o 10 kilogramów mniej”. W przypadku, kiedy za pomocą diety chcesz wpłynąć na zmniejszenie lub zwiększenie wymiarów ciała, najlepszym wyznacznikiem zmian będą regularne pomiary obwodów i w mniejszym stopniu – masy ciała.

Dieta indywidualna online, czyli... czy jest dopasowana do Ciebie?

Tak więc dieta działa wtedy, kiedy jest idealnie dopasowana do Ciebie – do Twojego wzrostu, wieku, wagi, aktywności fizycznej, stanu zdrowia, możliwości finansowych i umiejętności kulinarnych. Dlatego warto skonsultować się ze specjalistą przy opracowywaniu jej!) Spersonalizowana dieta online powinna być też dopasowana do tego, czy wolisz kanapki, czy naleśniki. Jabłka czy truskawki. I z jakiego powodu najczęściej przerywasz dietę – jeśli na przykład z powodu braku słodyczy w diecie, Twój dietetyk wprowadzi fit-zamienniki typu owsiane ciasteczka.

Czy plan dietetyczny online jest wystarczająco kaloryczny?

Nie, to nie tak, że im więcej jemy, tym bardziej chudniemy. Bo jest dokładnie na odwrót – im więcej możesz zjeść, tym większa skuteczność diety. Tym większa przemiana materii. Tym lepsze samopoczucie i tym mniejsza szansa na dietetyczne wpadki. Ile zatem jeść? Od Całkowitej Przemiany Materii (CPM) odejmij ok. 15%, uzyskując tzw. deficyt kaloryczny – który organizm uzupełni, pobierając go z tkanki tłuszczowej. (Smukły!) diabeł tkwi w tym szczególe, aby stworzyć tak duże zapotrzebowanie energetyczne (ćwiczenia, aktywność spontaniczna typu robienie zakupów), aby mimo sporej energetyczności diety i tak tracić na wadze.

Czy jadłospis nie jest nudny?

Nudna dieta online (dieta jajeczna, makaronowa, jabłkowa) to prosta droga do porażki. Nie zadręczaj się też jedzeniem codziennie tych samych rodzajów warzyw, choćby były najzdrowsze. Bo – jak dowodzą badania – znużenie jest najczęstszym powodem rzucenia diety. Aby nie czuć znużenia, dbaj o dobre źródła węglowodanów (np. pełnoziarniste, razowe pieczywo) działających pozytywnie na układ nerwowy. I pamiętaj o warzywach – obniżających Indeks Glikemiczny posiłku, a przez to pobudzających metabolizm i spalanie tłuszczu. Zróżnicowaną dietę online proponuje między innymi Centrum Respo.

Czy jest bogata w białko?

Czy białko do tej pory kojarzyło Ci się głównie z odżywkami dla sportowców? Błąd! Dietetycy układanie diety powinni zaczynać od tego istotnego elementu. Bo proteiny cechują się największym współczynnikiem TEF (z ang. thermic effect of food) - organizm potrzebuje dodatkowej energii, aby strawić i wydalić białko, co generuje metabolizm. Aż 25% energii z białek tracimy na proces jego strawienia! Poza tym białka cechują się dużym współczynnikiem sytości. Jedz zatem ok. 2 g białka na kg masy ciała. Jedz mięso ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, produkty mleczne i odżywki białkowe – to najlepsze źródła protein.