Sprzedaż polis ubezpieczeniowych na polskim rynku od wielu lat ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Oznacza to, że osoby zainteresowane pracą w tej branży, cały czas mają szansę na dobry zarobek. Kluczem do sukcesu jest multiagencja ubezpieczeniowa, która umożliwia podjęcie pracy w zawodzie ubezpieczyciela. Na czym polega jej działalność?
Czym różni się multiagencja ubezpieczeniowa od agencji
Multiagencja ubezpieczeniowa jest miejscem pracy (biurem) przedstawiciela kilku towarzystw ubezpieczeniowych, który zajmuje się promowaniem i sprzedażą ich ofert ubezpieczeniowych. Jest to główna cecha, która odróżnia multiagenta od agenta – ten drugi pracuje bowiem tylko i wyłącznie na rzecz jednego, wybranego przez siebie ubezpieczyciela.
Osoba, która zdecyduje się zostać multiagentem, musi wykupić polisę OC dla agentów. To właśnie z niej wypłacone będą odszkodowania dla tych osób, które zostaną pokrzywdzone na skutek zaniedbań ze strony multiagenta. Dla odmiany – zwykły agent nie musi posiadać wspomnianej polisy, bowiem za jego zaniedbania odpowiada ubezpieczyciel, którego agent reprezentuje.
Kto może zostać multiagentem?
Osoba, która chce zostać agentem ubezpieczeniowym, powinna być cierpliwa, dokładna oraz lubić kontakt z ludźmi. Powinna też cechować się dobrymi umiejętnościami negocjatorskimi oraz mieć zmysł handlowca. Do tego konieczna jest także umiejętność prowadzenia konwersacji, bowiem tylko wtedy klienci przekonają się do podpisania umowy. Jednak cechy personalne to nie wszystko.
Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym precyzuje jasno, kto może zostać agentem ubezpieczeniowym. Nie jest tu potrzebne ukończenie studiów wyższych, wystarczy bowiem skończyć szkołę średnią, także branżową. Istotne jest posiadanie zdolności do czynności prawnych, brak wyroku skazującego, poświadczenie należytego wykonywania swojej pracy oraz zdanie egzaminu.
Samodzielne prowadzenie multiagencji ubezpieczeniowej
Każda osoba, która ukończyła kurs na agenta ubezpieczeniowego, zdała egzamin oraz uzyskała licencję i wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych, może otworzyć własną działalność. Własna firma ubezpieczeniowa jest szansą na bardzo dobre zarobki, ale – przynajmniej na początku – wymaga ciężkiej pracy, polegającej na budowaniu swojej pozycji i zaufania wśród klientów.
Nowo otwarta multiagencja ubezpieczeniowa musi dać się poznać z jak najlepszej strony, przyciągnąć uwagę nowych klientów oraz wywrzeć na nich dobre wrażenie, aby chcieli wracać i podpisywać kolejne umowy. Multiagent wszystko musi wypracować samodzielnie. Zajmie to zapewne jakiś czas oraz pochłonie środki finansowe, ale finalnie ciężka praca będzie dużą satysfakcją.
Multiagencja ubezpieczeniowa franczyza
Te osoby, które nie mają zbyt dużych zasobów finansowych na samodzielne otworzenie agencji oraz nie chcą budować jej marki od podstaw, mogą zdecydować się na franczyzę. Multiagencja ubezpieczeniowa staje się wtedy agencją sieciową, czyli korzysta z wizerunku marki o wypracowanej na rynku renomie i jest zobowiązana do zasad pracy ustalonych przez franczyzodawcę.
Oznacza to oczywiście zrezygnowanie z części samodzielności, ale w zamian za pomoc finansową, dostęp do specjalistycznych szkoleń, wiedzę na temat prowadzenia agencji a także dostęp do wsparcia merytorycznego. Franczyza nie jest jednak darmowa. Należy posiadać środki na przystosowanie lokalu do wymagań franczyzodawcy oraz wnosić opłaty za korzystanie z jego marki.
Czy multiagencja ubezpieczeniowa opłaca się?
Multiagnecja, jak każda własna firma ubezpieczeniowa, raz może przynosić większe a raz mniejsze dochody. Multiagent, reprezentujący kilku ubezpieczycieli, ma jednak większą ofertę polis, które może zaproponować klientom, niż zwykły agent. Jest mu wiec nieco łatwiej o zarobek, który powinien rosnąć wraz z rosnącym zaufaniem do multiagencji.