Systemy pieców kaflowych oraz kominków grzejnych, zatem jak w styl innowacyjny oraz skuteczny nagrzewać własny dom za pomocą drzewa na parę sposobów, odpowiednio do potrzeb oraz wymagań. Gdy myślimy o budowie swego domu, pojawia się niezwykle mnóstwo nadziei oraz wymagań co do nowego lokum. Winno być miłe, dobre oraz funkcjonalne, ascetycznie proste czy rokokowo ozdobne, wielkie czy niewielkie.
Piece kaflowe wracają z głębi zapomnienia, do jakiej weszły za sprawą rozwoju kolejnych narzędzi grzejnych. Na długi okres wyparły je kominki, w jakich możemy podziwiać żywy ogień, natomiast również kotły centralnego ogrzewania – ekonomiczne, odpowiednie, natomiast całkowicie pozbawione wdzięku. Obecnie zduni znowu mają ręce pełne roboty. Co skłania nas do wyboru pieca kaflowego? Mnóstwo osób przekonuje to, iż piec kaflowy robiony jest na specjalne zlecenie oraz może wyglądać właśnie tak, jak sobie tego zażyczą.
Standardowy piec kaflowy
Piec kaflowy niezwykle doskonale akumuluje oraz uwalnia ciepło – po wyłączeniu pieca kafle są gorące choćby poprzez parę godzin. Do postawienia standardowego pieca kaflowego potrzebny jest specjalny zdun. W tych narzędziach stosuje się obudowę z cegieł szamotowych, jakie są ognioodporne. Całość pokrywa się kaflami piecowymi. Teraz na rynku są one w wielu odcieniach oraz rozmiarach, zatem bez kłopotu dostosujesz styl pieca do własnego wnętrza. To narzędzie ogrzewa tylko najbliższe otoczenie. W dalszych miejscach wzrost temperatury może nie być zauważalny.
Jak palić w piecu kaflowym
Piece kaflowe konstrukcyjnie nie są niczym nadzwyczajnym: to tradycyjne palenisko górnego palenia – można oraz odpowiednio jest w nim rozpalać od góry jeśli jedynie to możliwe. Natomiast z racji tego, iż jest to piec ceramiczny, poza samym sposobem zapalenia ważna jest też technologia jego obsługi, jaka jest trochę odmienna aniżeli dla kotłów lub kominków, natomiast ma duży wpływ na skuteczność ogrzewania takim piecem. Rozpalenie od góry w piecu kaflowym nie winno być kłopotem. Piec kaflowy nie jest piecem stałopalnym ale akumulacyjnym, tzn. rozpala się go raz, ogrzewa oraz wygasza – piec grzeje dalej zaraz po wygaszeniu. Gdyby palić w nim ciągle – przegrzałby się oraz uległby zniszczeniu.
Piec kaflowy - zalety
Jeszcze niedawno piece kaflowe stały właściwie w każdym budynku. Koniec ich potęgi nastąpił wraz z promocją centralnego ogrzewania. Ostatnie sztuki wytrzebiły innowacyjne oraz skuteczne kominki. Natomiast moda na piec kaflowy stopniowo powraca. Nie bez powodu ponieważ piec kaflowy ma ową wyższość nad kominami, że dłużej utrzymuje ciepło oraz jest bardziej gorący aniżeli jakikolwiek kominek w określonym szeregu wielkości.
Miłe promieniowanie cieplne pieca kaflowego daje mnóstwo zalet. Temperatura powietrza w miejscu może być mniejsza, gdyż otaczające przestrzenie są cieplejsze. Prowadzi to do większej wilgoci powietrza. Również wymiana powietrza w miejscu jest zdecydowanie niższa aniżeli przy ocieplaniu konwekcyjnym. Konwekcja jest działaniem, w trakcie którego powietrze po podgrzaniu wznosi się, po czym – już wystudzone – opada. Tymże sposobem zachodzi ciągła wymiana powietrza w pomieszczeniu.
Piece zrobione są przede wszystkim z ceramiki pokrytej szkliwem, wytrzymałym na duże temperatury (kafle, cegły szamotowe, glina) oraz jak już nadmieniliśmy, są znakomitym, na szczęście jeszcze docenianym zarzewiem ciepła. Z racji na możliwość dużego przechowywania ciepła, piece są również niezwykle oszczędne. Ciekawostką jest fakt, że piece kaflowe oddają całkowicie odmienny typ ciepła, natomiast niżeli kaloryfery metalowe.