Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

 Czym są i do czego służą dźwigi HDS

Obecnie wiele przedsiębiorstw często przenosi swoje siedziby. Nawet podczas budowy nowego budynku, warto posiadać sprzęt, który umożliwi nam kolejną budowę albo przeprowadzkę firmy. Warto więc zwrócić uwagę na pojazd z dźwigiem HDS. Często osoby nie wiedzą, czym tak naprawdę jest taki dźwig. Jeżeli chcesz więc dowiedzieć się czegoś więcej, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.

Czym więc jest wyżej wymieniony dźwig i w jaki sposób może on nam pomóc? Samobieżne dźwigi oraz żurawie, które są zamontowane na dużych ciężarowych samochodach są nazywane dźwigami HDS. Bardzo często je spotykamy na drogach, szczególnie niedaleko placów budowy.

Czym jest HDS?

Jeżeli chodzi o sam skrót, to jest to po prostu hydrauliczny dźwig samochodowy. Takie urządzenie jest bardzo popularne oraz wykorzystywane w branży budowlanej ze względu na zainstalowany dźwig na samochodzie ciężarowym. Posiada on bardzo duży udźwig i przemieszcza się bez problemu po drogach. Pojazdy, które są wyposażone w dźwig HDS są najbardziej wszechstronnymi pojazdami do transportu ciężkiego.

Wszystkie rodzaje dźwigów HDS

Wcześniej bardzo popularnym rozwiązaniem było montowanie dźwigów HDS na starze, czyli dość popularnym w dawnych czasach samochodzie ciężarowym. Obecnie możemy podać wiele przykładów takiego rozwiązania. Dźwigi HDS możemy podzielić ze względu na podwozie, na którym są zamontowane, na udźwig, na zasięg czy ze względu na osprzęt użyty do dźwigania.

Najbardziej popularnym dźwigiem HDS jest urządzenie, które wykorzystuje się do użytku ogólnego. Tutaj dźwig wysięgnik pracuje poziomo lub pionowo. Sprzęt ten montowany jest zazwyczaj na podwoziu pojazdu.

Bardzo często wykorzystuje się również dźwig HDS do wycinki leśnej. Tutaj zamiast haków występują specjalne chwytaki do przenoszenia drewna.

Są również dźwigi, które montowane są zaraz za siedzeniem kierowcy. Bardzo często są one używane w firmach transportowych.

Dźwigi HDS montuje się również w tylnej części samochodu, jednak z dodatkową skrzynią ładunkową.

Pojazdy HDS

Od wielu lat cechy pojazdów służących do usług HDS są takie same. Samochody muszą oczywiście być sprawne i posiadać wszystkie systemy zabezpieczeń. Jeżeli rozciągamy zamontowanego żurawia, samochód musi być postawiony na stabilnym oraz twardym podłożu. Zainstalowane nóżki powinny być rozciągnięte oraz ustawione tak, żeby praca na dźwigu była bezpieczna. Warto również pamiętać, że cały pojazd nie powinien znajdować się w pobliżu napowietrznych linii wysokiego napięcia. Podczas pracy takiego pojazdu z żurawiem, powinny być włączone światła ostrzegawcze, hamulec ręczny musi być zaciągnięty, a pod koła samochodu ciężarowego należy podłożyć kliny. Zazwyczaj dźwigi HDS nie są montowane na samochodach ciężarowych na stałe. Można je przemieszczać z jednego samochodu na drugi, dzięki czemu są bardzo wygodne w użytkowaniu.

W jaki sposób zdobyć uprawnienia?

Osoba, która chce prowadzić pojazd z dźwigiem HDS musi zdać kurs do tego uprawniający. Koszt takiego kursu wynosi około 800 zł i zawiera mniej więcej 40 godzin dydaktycznych. Trzeba mieć 18 lat, posiadać zaświadczenie od lekarza uprawnionego do wykonywania badań profilaktycznych oraz prawo jazdy kategorii B lub C.

Oczywiście praca z dźwigiem HDS powinna być zgodna według zasad BHP. Istnieje również jeden ważny powód, żeby zakończyć pracę z takim urządzeniem. Są to niesprzyjające warunku atmosferyczne, takie jak duże wiatry i zawieruchy.