Transport maszyn - zadbaj o bezpieczeństwo i profesjonalizm

Transport maszyn obejmuje szeroki zakres usług, w skład których wchodzi przewóz i rozładunek maszyn oraz dużego sprzętu, różnego typu. Wymaga specjalnego przygotowania, specjalistycznego sprzętu transportowego, musi odbywać się według ściśle określonych przepisów.

Co obejmuje transport maszyn?

Transport maszyn obejmuje przewóz różnego typu maszyn, które należy dostarczyć w określone miejsce. Są to najczęściej maszyny o specyficznej wielkości, budowie oraz ogromnej wadze, które nie zawsze mogą samodzielnie poruszać się po drogach. Ich przewozem zajmują się wyspecjalizowane firmy np. Speed Bus Dariusz Mazur. Najczęściej przewożone są:

  • Maszyny rolnicze, tj. kombajny, ciągniki, pługi, agregaty uprawowe, glebogryzarki, opylacze, prasy, siewniki, snopowiązałki, rozsiewacze, przyczepy rolnicze,
  • Maszyny budowlane, np. koparki, wózki widłowe, betoniarki, walce drogowe,
  • Maszyny ciężki, np. górnicze,
  • Maszyny leśne i tartaczne, np. chwytaki do drewna, rozdrabniacze do gałęzi,
  • Maszyny produkcyjne,
  • Sprzęt wodny, np. łodzie, motorówki itp.

Transport maszyn obejmuje nie tylko sam przewóz, ale również załadunek i rozładunek, które są bardzo ważnym elementem usług przewozowych. Z tego typu usług korzystają najczęściej firmy i przedsiębiorstwa rolne oraz budowlane, zakłady produkcyjne, wypożyczalnie sprzętu, a także osoby prywatne. Przewożenie dużego sprzętu jest bardzo wymagające, niezbędna jest odpowiednia wiedza i zaplecza techniczne. Bardzo istotne jest dobranie odpowiednich środków do przewozu, które zagwarantują bezpieczne dotarcie sprzętu przez wskazane przez zleceniodawcę miejsce. W trakcie przygotowania sprzętu to trasy mogą pojawić się różnego typu utrudniania, np. potrzeba załadunku bocznego czy od góry. Trzeba umieć je przewidzieć i zadbać, aby ładunek bezpiecznie dotarł na miejsce.

koparka

Transport maszyn – niezbędny sprzęt

Specjalistyczny sprzęt to niezbędny element do transportu maszyn. Przewożone maszyny i urządzenia mają najczęściej nietypowe kształty i rozmiary, dlatego niezbędne są samochody o specjalnych naczepach w różnych wymiarach. Pojazdy służące do przewozu maszyn muszą mieć różną ładowność, powinny być wyposażone w urządzenia ułatwiające załadunek oraz szereg zabezpieczeń. Aby maszyny mogły być bezpiecznie transportowane, niezbędne są:

  • Przyczepy,
  • Naczepy niskopodwoziowe,
  • Dźwigi przeładunkowe,
  • Podnośniki,
  • Rolki transportowe,
  • Lewarki,
  • Wciągarki,

W przewozie maszyn często wykrzywiany jest transport HDS. Są to samochody ciężarowe wyposażone w hydrauliczne dźwigi przeładunkowe. HDS umożliwia przewóz ciężkich maszyn, które trudno byłoby przetransportować w inny sposób. Umożliwia realizacje nawet najbardziej wymagających zleceń. Jest bardzo pomocny w sytuacji, gdy w miejscu rozładunku czy załadunku nie ma możliwości użycia wózka widłowego czy tradycyjnej ładowarki. Jest dobrym środkiem transportu do miejsc trudno dostępnych, takich jak budowy. Wszechstronność HDS pozwala wykorzystywać go w transporcie maszyn wykorzystywanych we wszystkich dziedzinach przemysłu.

Oprócz sprzętu niezbędny jest wykwalifikowany personel, który musi wykazać się wielką precyzją i zaangażowaniem. Jeżeli sprzęt zostanie źle zabezpieczony, może dojść do jego uszkodzenia lub groźnego wypadku.

transport ponadgabarytowy

Transport maszyn budowlanych

Przygotowanie do transportu maszyn

Transport maszyn do duże wyzwanie logistyczne. Wymaga odpowiedniego przygotowania, zaplanowania i przewidzenia ewentualnych trudności. Bardzo ważny jest pierwszy etap, czyli odpowiednie zabezpieczenie i przymocowanie transportowanych maszyn. To od tego zależy, czy maszyny w nienaruszonym stanie dotrą do punktu docelowego.

Niektóre maszyny np., ciągniki mogą przemieszczać się same. Jazda na własnych kołach może się odbyć tylko wtedy, gdy droga pozwala na poruszanie się konkretnym typem maszyny. Transport ten jest jednak bardzo czasochłonny, dlatego opłacalny jedynie na bardzo krótkie odległości. Kiedy trasa jest dłuższa, potrzebny jest specjalistyczny transport, który musi być poprzedzony dokładnym przymocowaniem maszyny. Do tego celu stosuje się łańcuchy i pasy transportowe oraz wykorzystuje kliny blokujące kola, oraz blokady, zapobiegające przesuwaniu się ładunku. Załadunek przeprowadzany jest przy użyciu wciągarek różnego typu. W trakcie załadunku bardzo ważne jest znajomość przepisów. Zawsze należy sprowadzać wagę maszyny i dowiedzieć się, czy nie będzie wywierała zbyt dużego nacisku na osie. Nie może również wystawać 2 m za naczepę i 0,5 m przed naczepą.

Maszyny, które są bardzo duże i trudne do załadunku, może rozmontować. Dzięki temu będą bardziej ładowane, transport będzie łatwiejszy. Każdy element musi być w odpowiedni sposób zabezpieczony.

Transport maszyn może odbywać się jedynie za pomocą pojazdów, które maja odpowiednie certyfikaty i mocowania, potwierdzone homologacją.

łódź

Rozładunek łodzi - hydrauliczny dźwig samochodowy

Usługi transportu maszyn - ceny

Nie można jednoznacznie powiedzieć, ile kosztuje transportu maszyn. Jest to zależne od wielu czynników, tj.:

  • Rodzaj, waga i wielkość transportowanej maszyny,
  • Uwarunkowania drogowe, wiadukty, rodzaj nawierzchni, itp.,
  • Odległość od miejsca załadunku do miejsca załadunku,
  • Czas potrzebny do rozładunku i załadunku,
  • Data zlecenia,

Ceny najczęściej ustalane są indywidualnie, po dokładnym rozpoznaniu warunków zlecenia.

Przepisy dotyczące transportu maszyn

Transport maszyn musi odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami, które zapewnią bezpieczeństwo pracy pracownikom oraz zagwarantują bezpieczne poruszanie się po drogach. Może odbywać się po drogach bitych, szosach i drogach gruntowych, za pomocą własnego napędu maszyny lub wyspecjalizowanych środków do przewozu dużych ładunków. Transport przy użyciu napędu własnego ma wiele ograniczeń, nie jest opłacalny, dlatego najczęściej stosuje się transport przez holowanie lub przewóz maszyn na naczepie, lub przyczepie. Jego warunki określa Prawo o ruchu drogowym. Ustawa drogowa określa maksymalną ładowność pojazdu oraz warunki, jakie musi spełniać pojazd transportowy. Określa również sposób oznaczenia pojazdu i ładunku, który zapewni odpowiednią widoczność na drodze. Trasa przewozu musi być dokładnie przeanalizowana. Należy uwzględnić stan i rodzaj nawierzchni, szerokość poszczególnych odcinków, maksymalne nachylenie, rozmieszczenie wiaduktów i mostów. Gdy trasa jest trudna, trzeba użyć pojazdów, które poradzą sobie z piaskiem czy błotnistą drogą.

Poszukując firmy zajmującej się transportem maszyn, należy zwrócić uwagę na jej doświadczanie, posiadany sprzęt oraz umiejętności. Przewóz maszyn wymaga szczególnej ostrożności, specjalnego przygotowania i dbałości o każdy szczegół. Moja firma jest w stanie zapewnić te wszystkie elementy. Zawsze bierzemy pod uwagę oczekiwania klientów, uwzględniamy również aspekt ekonomiczny. Proponujemy atrakcyjne ceny połączone z pełnym profesjonalizmem. Nasza oferta obejmuje transport maszyn oraz sprzętu budowlanego na lawecie. Posiadamy bogate zaplecze, składające się z holowników i lawet, przeznaczonych do transportu dużych ładunków. Oferujemy fachowy załadunek, rozładunek i zabezpieczenie, terminową dostawę oraz ubezpieczenie przewożonych ładunków. Posiadamy licencje na przewóz rzeczy. Gwarantujemy wysoki poziom usług. Zapraszamy do kontaktu i skorzystania z naszych usług.