Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Profilaktyka w walce z koronawirusem

Odnotowano już prawie 90 tysięcy przypadków zainfekowania koronawirusem (coronavirus) COVID-19 na całym świecie. Liczba ta wciąż rośnie. Największe skupisko wirusa znajduje się obecnie we Włoszech, gdzie liczba zakażeń zbliża się do liczby 1700.

Najczęściej mówi się właśnie o północnych Włoszech jako miejscu w którym pojawiło się pierwsze ognisko chorobowe, które zaczęło się niekontrolowanie rozszerzać. W kontekście tego Polskie Ministerstwo Zdrowia ostrzega podróżujących z krajów o podwyższonym ryzyku do szczególnego zwrócenia uwagi na zmiany zdrowotne, jak na przykład podwyższona temperatura, kaszel lub problemy z oddychaniem. Już niedługo pojawią się również testy na koronawirusa w Krakowie, Warszawie jak i innych polskich miastach.

Najważniejsza profilaktyka

Patrząc na jajświeższe koronawirus wiadomości w obecnej sytuacji bez wątpienia dużo miejsca poświęca się na odpowiednią profilaktykę. Czyli w jaki sposób skutecznie ochronić się przed zarażeniem koronawirusem. Najważniejsza porada jest taka, że należy unikać bliskich kontaktów z osobami chorymi, z tym zalecane jest zachowanie przynajmniej jednego metra odległości od osób kaszlących lub objawiających inne objawy zarażenia. Istotne jest to, że jeśli przebywamy w miejscach publicznych, na przykład autobusy, tramwaje, dotykamy rękoma miejsc w których mógłby zagnieździć się wirus. Wynika to z tego, że osoba kaszląca w środkach komunikacji miejskiej, nawet zakrywając dłońmi swoich ust, następnie te dłonie kieruje na różnego rodzaju obiekty, typu poręcze i inne. Osoba zdrowa następnie przenosząc wirusy i bakterie w ten sposób na dłoniach może dotknąć swoich ust, nosa i oczu, co stanowi drogę transmisyjną do organizmu. Istotne jest więc to, aby często myć ręce, przez co najmniej 20 sekund, szczególnie zwracając uwagę na zagłębienia dłoni.

Środki zapobiegawcze

Jeśli mamy taką możliwość to należy bezwzględnie zostać w domu w momencie w którym jesteśmy chorzy. Dobrze jest też dezynfekować przedmioty, które często dotyka chory przebywający w domu. Wystarczy zwykły spray lub ściereczka. W kwestii maseczek na twarz, zalecane jest, aby osoby wykazujące objawy posiadały je na sobie. Pozwoli to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową.