Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Wybierając trawę do ogrodu należy wziąć pod uwagę kilka elementów. Przede wszystkim powinna być ona dobrana pod kątem miejsca, a także warunków do jej uprawy, jakie posiadamy. Uwzględnić należy nasze możliwości jej podlewania, a także sposób eksploatacji, której zostanie poddana. Trawa ogrodowa powinna się również doskonale prezentować, by stanowić uzupełnienie rosnących wokół roślin. Wymagań jest wiele, pytanie pozostaje jedno: jak wybrać trawę do naszego ogrodu?

Jeden gatunek, czy mieszanka traw?

Wielu właścicieli ogrodów decyduje się na sianie jednego gatunku trawy na całej powierzchni ogrodu. Jak wynika z porad ekspertów, takie rozwiązanie nie jest najkorzystniejsze, ponieważ nie ma na rynku gatunku trawy, który jest jednocześnie wytrzymały, odporny na deptanie i atrakcyjnie wyglądający. Dużo lepiej sprawdzają się mieszanki gatunków, które można dostać w każdym sklepie ogrodniczym.

Jaka trawa do ogrodu? Sprawdzone porady eksperta!

Wybierając mieszanki gatunków traw od najlepszych producentów otrzymujemy specjalnie dobrane rodzaje nasion, które pomogą stworzyć silny, odporny i piękny trawnik. Warto przy tym zwrócić dużą uwagę na skład takiej mieszanki, ponieważ trawa reklamowana jako ‘sportowa trawa ogrodowa’ niekoniecznie musi taka być. Daną mieszankę należy dobrać przede wszystkim pod kątem późniejszej eksploatacji.

Kiedy szukamy mieszanki, którą obsiejemy otoczenie kwiatów i taki trawnik nie będzie narażony na spacerowanie po nim, warto zdecydować się na produkt o większej obecności traw ozdobnych. Kiedy mamy w domu dzieci, które w dodatku chętnie ruszają się w ogrodzie, lepiej sprawdzi się trawa o silniejszej strukturze, która nie będzie tak podatna na zadeptanie. Można również zdecydować się na rozwiązanie pośrednie - trawy uniwersalne to hybryda dobrej prezencji i wytrzymałości. Przy tego rodzaju mieszankach, ważna jest proporcja nasion obu rodzajów.

Sztuczna trawa do ogrodu

Eksperci wskazują na jeszcze jedno rozwiązanie, które warto brać pod uwagę - sztuczna trawa ogrodowa. Jest ona idealna dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu na czasochłonne prace ogrodowe. Syntetyczna nawierzchnie nie tylko wygląda świetnie przez cały rok, ale również nie wymaga prowadzenia prac pielęgnacyjnych.

sztuczna trawa do ogrodu

Syntetyczna trawa do ogrodu wykonana jest z polipropylenu, dzięki czemu staje się wytrzymała i odporna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Dodatkowo jest prosta w montażu, a przede wszystkim swoim wyglądem łudząco przypomina naturalną trawę ogrodową. Szeroka oferta producentów pozwala na wybór dowolnego koloru, a także dowolnej długości źdźbła trawy. Pozwala to bez trudu dopasować ją do aranżacji domu.

Jaka trawa ogrodowa będzie najlepsza?

Zarówno profesjonalnie przygotowane mieszanki traw, jak i sztuczne trawy ogrodowe mają szereg zalet. Założenie naturalnego trawnika to niewątpliwie duża przyjemność, a także świetny wygląd. Syntetyczne odpowiedniki są dużo tańsze w utrzymanie, a przede wszystkim ich pielęgnacja nie wymaga angażowania dużej ilości czasu. Na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Wszystko zależy od naszych preferencji, a przede wszystkim możliwości czasowych. Warto zdecydować się na naturalną trawę w momencie, kiedy mamy sporo czasu, który chcemy poświęcić na jego pielęgnacje. Podlewanie w upalne dni, nawożenie nawozem, a także przycinanie zajmuje sporo godzin. Jeśli tego czasu nie mamy, warto zdecydować się na sztuczną trawę ogrodową. Jej wygląd jest łudząco podobny do naturalnej, ale jej utrzymanie wymaga dużo mniej pracy.