Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Zmiany prawne dla pożyczek pozabankowych

Rząd ponownie wziął się za zmiany w prawie z 2016 roku. Mowa o ustawie antylichwiarskiej, która przechodziła kolejne zmiany i formowała się do tego momentu. Jest to kwestia poziomu opłat pozakredytowych z 55% do aż 10%. Początkowo proponowano zmianę do 45%, później 20%, ale ostatecznie uznano, że właśnie 10% powinno być maksymalną kwotą związaną z opłatami dodatkowymi od sumarycznej kwoty pożyczki. Warto jeszcze zaznaczyć, że już w 2016 roku rząd próbował zmienić tą wartość na 20%, ale zostało to skrytykowane między innymi przez Komisję Nadzoru Finansowego. Obecna zmiana jest na tyle diametralna, że trudno powiedzieć jaki będzie miała wpływ na rynek usług pożyczkowych. W tym miejscu warto nadmienić, że pożyczki pozabankowe cieszą się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem w porównaniu do kredytów bankowych, więc raczej niewiele się zmieni i będą one wciąż oferowane na konkurencyjnych warunkach.

Сo to jest pożyczka pozabankowa? Banki niechętnie udzielają kredytów z uwagi na trudne uwarunkowania prawne związane z tym systemem. Naprzeciw wychodzą natomiast usługi pożyczkowe. Różnią się tym od oferty bankowej, że udzielane są na kwoty znacznie mniejsze niż zwyczajowo bywa to w banku. Wynika to z tego, że takie pożyczki są bez większych zabezpieczeń. Natomiast jeśli kwoty są niewielkie to zysk dla firmy pożyczkowej też może być niewielki, z tym, że firmy pożyczkowe zarabiają przede wszystkim na kosztach związanych z marżą, opłatami dodatkowymi i prowizją. Jak łatwo się domyślić, takie gruntowne zmiany wywołały krytykę ze strony pożyczkodawców. Rząd jednak uparcie trwa przy tym, że ta zmiana będzie pozytywna dla samej branży, jak i dla pożyczkobiorcy.

Co dla zwykłego Kowalskiego oznaczają te zmiany prawne? Na pewno dzięki temu będzie łatwiej porównać różne oferty pożyczkowe, opierając się głównie na wysokości oprocentowania, które oferują te przedsiębiorstwa. Niektórzy twierdzą, że spowoduje to wzrost oprocentowania takich pożyczek, powszechnie zwanych chwilówkami. Jak będzie naprawdę, przekonany my się w przyszłości. Pod warunkiem, że ustawa ostatecznie wejdzie w życie, ponieważ musi być jeszcze zatwierdzona przez parlament i prezydenta.