Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Lublin

Choroby tarczycy mogą przez lata pozostawać niewykryte. Aby przeprowadzić diagnostykę, wystarczy jednak tylko kilka prostych i bezbolesnych badań. Jak diagnozuje się i leczy choroby tarczycy?

Tarczyca jest ważnym narządem endokrynnym, czyli odpowiedzialnym za produkcję hormonów. Zaburzenia w jej pracy mogą odbić się na całym organizmie.

Gdy pojawiają się problemy z tarczycą, potrzebna będzie pomoc eksperta takiego jak endokrynolog Milanówek jest jednym z miast, gdzie możemy się do niego umówić. Usługi w tym właśnie zakresie oferuje między innymi prywatna klinika medyczna Progress Clinic, z której ofertą można zapoznać się na stronie internetowej.

Jak diagnozuje się dolegliwości tarczycy? Jakie choroby tarczy są diagnozowane najczęściej? Zachęcamy do sprawdzenia naszego poradnika!

Endokrynolog Milanówek – diagnozowanie tarczycy

Obecnie diagnostyka tarczycy nie jest skomplikowana – endokrynolog Grodzisk Mazowiecki, Milanówek czy też endokrynolog Pruszków może zlecić nam odpowiednie badania, ale możemy również wykonać je samodzielnie w laboratorium analitycznym.

Podstawowe badania stosowane w diagnostyce tarczycy:

  • badanie TSH – tyreotropiny, hormonu przysadki, który reguluje pracę tarczycy
  • badania hormonów fT3 oraz fT4 – są to wolne postaci hormonów produkowanych przez tarczyce
  • badania przeciwciał anty-TPO, anty-TRAb oraz anty-TG – przeciwciała przeciwtarczycowe, które określają, czy choroba jest pochodzenia autoimmunologicznego

Dodatkowo, endokrynolog w Milanówku albo w innym miejscu może wykonać dla nas badanie USG tarczycy, które pozwoli na określenie jej wielkości, kształtu oraz wykrycie ewentualnych zmian, na przykład guzków.

Ponadto, można wykonać także szereg innych badań, które powiązane są z chorobami tarczycy, na przykład badania hormonów płciowych, badania witaminy D3 w związku z nadczynnością przytarczyc, badania witaminy B12, żelaza, ferrytyny – ich poziomy często są obniżone przy chorobach tarczycy.

Endokrynolog Milanówek – choroby tarczycy

Endokrynolog zajmuje się leczeniem schorzeń tarczycy różnego rodzaju. Podstawą do określenia, z jakiego rodzaju schorzeniem mamy do czynienia, jest odpowiednia diagnostyka, o której pisaliśmy powyżej.

Endokrynolog Milanówek – diagnozowanie i leczenie chorób tarczycy

Najczęściej diagnozowane choroby tarczycy:

  • niedoczynność tarczycy
  • nadczynność tarczycy
  • choroba Hashimoto
  • choroba Gravesa-Basedowa
  • guzy tarczycy

Endokrynolog Milanówek – gdzie zapisać się do lekarza?

Jeśli chcemy uzyskać pomoc endokrynologa, musimy poszukać lekarza w tej specjalizacji – może być to endokrynolog lub ginekolog endokrynolog Milanówek w przypadku kobiet.

Warto wskazać także, że endokrynolog może zajmować się leczeniem schorzeń u najmłodszych – wtedy poszukujmy specjalisty takiego jak endokrynolog dziecięcy Milanowek lub w innych interesujących nas miejscowościach.

Niestety, na wizytę u specjalisty takiego jak endokrynolog Milanówek NFZ każe czekać bardzo długo ze względu na mała dostępność specjalistów. Właśnie dlatego większość pacjentów decyduje się na zapisanie się na wizytę prywatną. Koszt wynosi wtedy najczęściej od koło 80 do 200 złotych w zależności od specjalisty. Czas oczekiwania to najczęściej kilka tygodni.