Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie opłat na Czubach

Prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie opłat na Czubach

Spór o podwyższoną stawkę funduszu remontowego w Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby” trafił do prokuratury, ale nie będzie miał ciągu karnego. W zawiadomieniu wskazywano na możliwe wprowadzenie mieszkańców w błąd i niekorzystne rozporządzenie ich pieniędzmi. Prokurator uznał, że opisane działania nie zawierają znamion przestępstwa. Członkowie spółdzielni mają jeszcze możliwość uzyskania odpisu postanowienia.

Prokuratura Rejonowa Lublin–Południe w Lublinie odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie dotyczącej opłat na fundusz remontowy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Czuby”. Postanowienie wydał asesor prokuratury. Sprawa ma sygnaturę 4159-4.Ds.741.2026.

Postępowanie dotyczyło okresu od bliżej nieustalonego dnia kwietnia 2022 roku do 4 maja 2026 roku. Zawiadomienie obejmowało podejrzenie, że osoby działające w imieniu spółdzielni mogły wprowadzać jej członków w błąd co do obowiązku uiszczania opłat według stawki obowiązującej od 1 stycznia 2022 roku.

  • Spór o podwyższony fundusz remontowy trafił do prokuratury
  • Odpis postanowienia tylko przez siedem dni

Spór o podwyższony fundusz remontowy trafił do prokuratury

Według opisu sprawy chodziło o podejrzenie usiłowania oraz doprowadzenia członków spółdzielni do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Nie ustalono, o jaką łączną kwotę miałoby chodzić.

W zawiadomieniu uwzględniono również sytuację osób, które nie zgadzały się na podwyższoną stawkę. Część mieszkańców odmawiała płacenia według nowych naliczeń i nadal regulowała opłaty według stawki obowiązującej przed 1 stycznia 2022 roku. W ich przypadku zamierzony skutek nie miał zostać osiągnięty.

Spór był związany także z powództwami składanymi przez mieszkańców do właściwego sądu na podstawie przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Oznacza to, że osoby kwestionujące opłaty korzystały nie tylko z drogi karnej, lecz także z przewidzianej prawem ścieżki cywilnej.

Odpis postanowienia tylko przez siedem dni

Prokuratura Rejonowa Lublin–Południe wskazała, że odmowa wszczęcia dochodzenia wynika ze stwierdzenia, iż opisany czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego. Decyzja dotyczy sprawy prowadzonej pod wskazaną sygnaturą, a nie rozstrzygnięcia całego sporu o wysokość opłat w spółdzielni.

Osoby pokrzywdzone mogą zwrócić się o wydanie odpisu postanowienia. Wniosek trzeba złożyć w terminie siedmiu dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia. Po upływie tego terminu wniosek będzie bezskuteczny.

na podstawie: Prokuratura Okręgowa w Lublinie.

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji