Muzyczna mapa Polski zabrzmi w Lublinie - koncert „Horyzont” nadciąga.

Na lubelskim Starym Mieście tradycja znów ruszy w drogę. Podczas festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński Ewa Grochowska zaprosi publiczność na koncert zbudowany z melodii, spotkań i muzycznych odkryć, które przez lata połączyły artystów z różnych stron Polski i Ukrainy.
- „Horyzont” pokaże, jak daleko sięga muzyczna pamięć
- Koncert „re:tradycja” przeprowadzi publiczność przez wiele regionów
- Re:tradycja wypełni Stare Miasto muzyką i rzemiosłem
„Horyzont” pokaże, jak daleko sięga muzyczna pamięć
Ewa Grochowska - śpiewaczka, muzykantka i filozofka związana z Lublinem - od trzech dekad zajmuje się muzyką tradycyjną. Ten jubileusz stał się punktem wyjścia do przygotowania koncertu „Horyzont: Ewa Grochowska i muzyczni wędrowcy”.
Nie będzie to zwykły przegląd dawnych melodii. Repertuar wyrasta z nagrań terenowych, koncertów, wspólnych projektów i poszukiwań artystycznych. Dawne pieśni oraz zasłyszane motywy spotkają się tu ze współczesną wrażliwością, tworząc wielowątkową opowieść o miejscach, ludziach i dźwiękach, które nie powinny zniknąć z pamięci. 🎶
„Koncert życzeń, marzeń, tęsknot i fascynacji brzmieniowych” - tak opisuje wydarzenie Ewa Grochowska.
Na scenie pojawią się Ewa Grochowska, Maniucha Bikont, Jacek Hałas, Maciej Filipczuk, Marcin Lorenc, Michał Żak i Piotr Wróbel. Dołączą do nich goście z formacji „Tęgie Chłopy” - Michał Maziarz, Dorota Murzynowska, Szczepan Pospieszalski i Marcin Żytomirski - oraz pieśniarki Agnieszka Kalita, Ewa Szymczak i Marta Urban-Burdalska.
Koncert „re:tradycja” przeprowadzi publiczność przez wiele regionów
Muzyczna trasa obejmie Lubelszczyznę, Kielecczyznę, Mazowsze, Kujawy i Pałuki, Wielkopolskę oraz Małopolskę. W repertuarze pojawią się także tropy ukraińskie. Artyści zatrzymają się między innymi przy Przystałowicach Małych, Glinie, Mchowicach, Radziejewie, Zagórzycach i Wólce Ratajskiej, a także w okolicach Zamościa, Lublina, Warszawy, Poznania, Łodzi i Torunia.
Tytułowy horyzont dobrze oddaje ten sposób patrzenia na tradycję. Z oddali widać zarys, ale każdy kolejny krok zmienia perspektywę. Jedne melodie wracają, inne odkrywają nowe znaczenia, a muzyczna mapa stale się przesuwa. 🌾
Koncert odbędzie się 21 sierpnia 2026 roku, w piątek, w godzinach 20.30-22.00. Miejscem wydarzenia będzie Scena Festiwalu na Placu Dominikańskim w Lublinie. Wstęp jest wolny - nie trzeba kupować biletu, a udział w koncercie nie wiąże się z opłatą. 🎻
Re:tradycja wypełni Stare Miasto muzyką i rzemiosłem
Koncert „Horyzont” będzie jednym z najważniejszych punktów festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński, który potrwa od 21 do 23 sierpnia 2026 roku. Przez trzy dni i noce Lublin zamieni się w miejsce spotkań z żywą kulturą tradycyjną.
Na mieszkańców i gości czekają także warsztaty, wystawy, spektakle, pokazy filmowe, spotkania oraz nocne potańcówki z muzyką na żywo. Dzieci znajdą coś dla siebie na Podwórku Re:tradycji, gdzie wrócą dawne gry i zabawy. Nie zabraknie również twórców rzemiosła tradycyjnego i ręcznie wykonywanych przedmiotów.
Cały festiwal odbywa się w Lublinie, na Starym Mieście, a wstęp na wydarzenia jest wolny. Na sam koncert także nie kupuje się biletów - można po prostu zaplanować sierpniowy wieczór na Placu Dominikańskim i dać się poprowadzić muzycznej opowieści. ✨
na podstawie: Warsztaty Kultury w Lublinie.
![]()
Ostatnie Artykuły
![[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Motor Lublin 1:1 w PKO BP Ekstraklasie – goście wywożą punkt z Exbud Areny](/images/mecz/thumbnails/korona-kielce-motor-lublin-22082026-11.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Korona Kielce – Motor Lublin 1:1 w PKO BP Ekstraklasie – goście wywożą punkt z Exbud Areny

Lublin odczyta „Dziady” na nowo. Dwa dni literatury, rękopisów i muzyki

Rafał Brzoska rozpoczyna inicjatywę 150% i apeluje o zmianę zasad odpowiedzialności platform za fałszywe reklamy

Drogówka w Lublinie skontrolowała 425 osób. 341 wykroczeń za prędkość

Problemy ze snem? Sprawdź, kiedy warto skonsultować się z lekarzem!

Komu pomaga kołdra obciążeniowa? Sprawdź, kto może odnieść największe korzyści

Po ataku na 93-letnią babkę sam zadzwonił na alarm. Jest zarzut

Rowerzyści pożegnają wakacje podczas rajdu w Woli Niemieckiej

12 strażaków z Lubelszczyzny poleci do Hiszpanii. Czeka ich walka z ogniem

Jarmark, ogień i taniec. Taki weekend czeka mieszkańców Lublina

Lublin znów zabrzmi tradycją. Tak przygotować się na Jarmark Jagielloński

Budują drogi ekspresowe w całym kraju. Wśród liderów są kontrakty z Lubelszczyzny

Przebrukowano ponad 1400 m² chodników. Znamy koszt prac

Królewska zamknięta na Festiwal Re:tradycja. Autobusy pojadą objazdami
Przydatne dane teleadresowe
- Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie - kontakt, oddziały, rejestracja
- Parafia Dobrego Pasterza w Lublinie - kontakt, msze, sakramenty
- Parafia Chrystusa Króla w Lublinie - msze, sakramenty, kontakt
- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii w Lublinie - kontakt, poradnie, cennik
- Zespół Poradni nr 3 w Lublinie - kontakt, zgłoszenia, terapie
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie - adres, telefony i zasięg terytorialny
